KONYA ŞEKER VE RECEP KONUK
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

KONYA ŞEKER VE RECEP KONUK
Durmuş Yılmaz

    Geçtiğimiz Perşembe günü ( 7 Aralık 2006) Konya Şeker Fabrikasında bir toplantıya davetli idik. Konya Postası ve Aksaray Egemen Gazetesi tam kadro oradaydık. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sayın Sefa Özdemir ile Konya Postası ve Aksaray Egemen'in sahibi iş adamı sayın Erdal Kara ve yardımcılarının da katıldığı toplantıda, her iki gazetemizin Yazı İşleri Müdürleri, habercileri (Muhabirleri) ve Köşe Yazarları, hepsi oradaydı. Toplantı, sinevizyon gösterisi ve ardından sayın Recep Konuk'un kısa bir konuşmasıyla başladı Daha sonra gazetelerimizin tecrübeli ve işinin ustası yazar ve muhabirleri sayın Konuk'a sorular yöneltmeye başladılar. Manzara gerçekten ilginçti: Sanki Konya'nın en usta gazetecilerinden bir jüri meydana gelmiş ve Recep Konuk'u sözlü sınava almışlardı. Her yazar ve muhabir dilediği soruyu soruyordu. Kimi siyasal, kimi ekonomik, kimi doğrudan şeker ve pancar hakkında, kimi özel hayatı ve bir arkadaşımız da maaşını sordu. Bu soruya manalı bir cevap verdi ve " Benim maaşım, Durmuş Hocamın maaşından daha azdır" dedi. Herhalde üniversite hocalarının ve bilim adamlarının daha yüksek maaş almaları gerektiğine işaret etti. Memnun oldum.
Recep Konuk'u dinlerken, bir an için 26 yıl geriye gittim ve Recep Konuk'un öğrencilik yıllarını hatırladım. 12 Eylül'ün arifesi sayılacak o zor yıllarda üniversite ve yüksek okullarımızın anarşi, sokaklarımızın kan ve göz yaşları ile adeta yaşanmaz hale geldiği o günlerde Selçuk Eğitim Enstitüsünde, yüksek organizasyon kabiliyetli, liderlik vasfıyla öne çıkan, etrafına güven telkin eden bir "Abi-Öğrenci" Recep Konuk gözlerimin önüne geldi. Toplantıya yeniden döndüm. Gazeteciler, konularına hazırlanmış olarak sorularını sormayı sürdürüyorlardı. İki soru da ben sordum. Birisi Çiftçinin nasıl desteklenmesi gerektiği hususunda, diğeri de vasıflı elemanı nerden ve nasıl temin ettiği hakkında idi. Her ikisine de tatminkâr cevap aldım. Çiftçilerin hem Doğrudan Gelir Desteği ödenmek suretiyle hem de alt yapı ve girdiler yoluyla desteklenmesi gerektiğin söyledi ve dünya ülkelerinden, Fransa'dan, Almanya'dan, ABD'den örnekler verdi. Kaliteli eleman konusundaki cevabı da beni çok mutlu etti. "Kaliteli elemanı Meslek Yüksek Okulları mezunları arasında bulabiliyoruz. Değişen tüm çalışanlarımızın yerlerini MYO mezunları ile dolduruyoruz. MYO mezunu elemanlarımızdan çok memnunum." dedi. Meslek Yüksek Okullarında geçmişte idarecilik yapmış bir öğretim üyesi olarak bu cevabtan gerçekten çok mutlu oldum.
    Gazeteciler soruyor, Recep Konuk cevaplandırıyordu. İşiyle bütünleşmiş bir yönetici olduğu her halinden anlaşılıyordu. Çalışanların sayı ve niteliklerinden tutun da en kompleks konulara kadar detaylı bilgiler veriyordu. Bazen teknik ayrıntılara giriyor, şeker üretiminin teknolojisinden, şeker ve pancarın kimyasından, çevrenin korunmasından, arıtmadan, emisyon ölçümlerine ait rakamlardan, ihracat ve ithalatdan, şeker piyasalarından, bu işin stratejisinden derin bir vukufla bahsediyordu. Sorulara önyargısız yaklaşıyor, büyük bir samimiyetle cevap veriyordu. Kimseyi suçlamıyor, karalamıyor, akıl, mantık ve bilimi konuşturuyordu. Belli ki, işini çok seviyor, çok önemsiyordu. Konuk anlattı biz not aldık.
    Son 6 yılda yapılan yatırımlar 350 Milyon Dolar civarındadır. Şöyle:

Şekerli mamüller        :8 Milyon Dolar
Şeket Süt        :15 Milyon Dolar
Konya Şeker Rehabilitasyon    :50 Milyon Dolar
Çumra Şeker:        :150 Milyon Dolar
Sıvı Şeker:        :12 Milyon Dolar
Boniki            :5 Milyon Dolar
Danabank        :2 Milyon Dolar
Şeker Yem        :12 Milyon Dolar
Çikolata :            :10 Milyon Dolar
Biyoetano :50 Milyon Dolar
Arıyem            :2 Milyon Dolar
Biyodizel            :25 Milyon Doları
Konya ve Çumra Şeker, bu gün için 3 Milyar Dolarlık bir kuruluş. Çok önemli bir üretim ve istihdam alanı. Pancar ekimi ve şeker üretimi olarak 2 Milyon insana hitabediyor. Hepsinden önemlisi, çevreyi koruyor, yeşile önem veriyor. İki milyon eli bin adet fidan dikmişler. Konya Karaman ve Konya - Ankara yol boyu ağaçlandırma çalışması yapılmış. Köy yolları ağaçlandırılmış. Fidan üretimine önem verilmiş, fidanlıklar kurulmuş, isteyen kişi ve kuruluşlara ücretsiz fidan veriliyor. Zaten şeker pancarı havayı temizleyen bir bitki.
    Sayın Recep Konuk'tan aldığımız bilgiler, bize Türkiye'de yapılması gerekenleri göstermiştir. Bu, doğru zamanda, doğru adamların ne harikalar yaratacağının bir kanıtıdır. Başarıyı alkışlamak bir vicdan borcudur. Recep Konuk'u, Konya'ya, Konya çiftçi ve köylüsüne, Konya sanayisine yaptığı hizmetler ve yarattığı katma değerden dolayı alkışlıyoruz.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695218
Bugün :   170
Aktif :   170

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com