Türkiye Terör Kıskacında
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

TÜRKİYE TERÖR KISKACINDA
ABD ARABULUCULUK YAPIYOR

Doç. Dr. Durmuş Yılmaz

    Türkiye, PKK terörü konusunda yeni bir yanlış adım daha attı ve çözümü ABD'ye havale etti. Oysa sorunun baş mimarı ABD'dir. Yakın tarihe baktığımız zaman da Kürt ve Kürtçülük meselesinde her zaman karşımıza ABD çıkmıştır.
    1991 Körfez savaşı sırasında ABD'nin İncirlik üssünden nasıl yararlandığı herkesin malumudur. Fakat daha önemlisi, 1991'den itibaren ABD askeri gücünün "Çekiç Güç" adıyla , Türkiye ve İncirlik üssünü kullanarak Kuzey Irak'ı nasıl ayırdığı ve bu günkü fiilî Kürt devletinin temellerini atmış olduğudur. Birinci Dünya savaşı yıllarından bu yana Doğu Anadolu'da bir Kürt devleti kurulması politikasının ABD'nin değişmez Doğu Politikası olduğu apaçık ortadadır. Hal böyle iken şimdi ABD'nin bir koordinatör atayarak PKK terörünü bitirmesi beklenebilir mi? PKK'nın da temel isteği Güneydoğu Anadolu'da bir Kürt devleti kurmak değil midir? Kaldı ki, terörün nasıl ortadan kaldırılacağı bellidir. Son zamanlarda dile getirilen ve ABD'nin her yerde uyguladığı bir prensip vardır. Buna "Önleyici Vuruş" diyorlar. Terör nerede gelişiyorsa, henüz size zarar vermeye başlamasa bile onu başlangıç yerinde vurarak ortadan kaldırabiliyorsunuz. 20. yüzyılın ortalarında Uluslar arası ilişkilerde Ana İlke olarak kabul edilen "Ülkelerin İç işlerine Karışılmazlık Prensibi" günümüzde yerini "Önleyici Vuruş" la değiştirmiştir. Bunun öncüsü de ABD'dir. El Kaide terörü ile nasıl mücadele ettiğini görüyoruz. Afganistan, Irak; İran, Suriye bu gün ABD'nin tehdidi altındadır. Bu tehdit ne ile izah ediliyor? Yani her hangi bir ülke kalkıda "Sen hangi hak ve yetki ile İran'ın nükleer silahlarına, ya da Irak'ın kimyasal silahlarına karışıyorsun? Afganistan'ı ve Irak'ı hangi hak ve yetki ile işgal ettin? Diye sorabiliyor mu? Hayır soramıyor. Neden? Çünkü ABD adı geçen ülkelerdeki bu gelişmeyi kendisi için tehdit sayıyor ve ülkesine yönelik tehdidi ortadan kaldırmakta da kendisini haklı sayıyor. BM ise bu politikada ABD'nin zoraki detekçisidir. Gvenlik Konseyi falan da hikayedir. Peki bu ilkeyi (Önleyici Vuruş), Türkiye neden düstur olarak alamıyor? Nedir engel? PKK Türkiye için bir tehdit değil midir? PKK Türkiye'de hiç eylem yapmasa bile Türkiye'nin bu terör örgütünü bulup yerinde yok etmesi gerekir, buna hakkı da vardır, yetkisi de vardır. Ülkeler kendi güvenlikleri söz konusu olduğunda yapacağı harekatın meşruiyeti kendisinde çıkar. Başka bir yerden izin ve müsaade istenmez. Egemenliğin alfabesi budur. Şimdi bir an için düşünelim: El Kaide örgütünün elebaşısı ve silahlı militanları Kandil dağında olsaydı, yakalamak için ABD acaba koordinatör mü tayin ederdi yoksa bombardman uçaklarını mı gönderirdi? Peki, Türkiye ne yapıyor? ABD koordinatör gönderiyor. Türkiye de koordinatör gönderiyor. İki emekli general şimdi ne yapacaklar? Herhalde bir Kuzey Irak'a (Kandil'e) bir Ankara'ya gidip gelip görüşmeler yapacaklar! Şu acizliğe bakın!
    Erdoğan Hükümeti ve AKP Meclis grubu, Lübnan'a Türk askerini göndererek Batı sınırında Hamas ile savaş halinde olan İsrail'in kuzey sınırını emniyet ve güvenceye almışlardır. İsrail'in iki cephede savaşarak güç kaybetmesini böylece önlemişlerdir. Birleşmiş Milletler Barış Gücü denilen güç, gerçekte İsrail'i koruma gücüdür. Hiç kimse bu gerçeği tevile çalışmasın.
Koordinatörün asıl görevi Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesini önlemektir.
   Amerikalı emekli generalin görevi, Türkiye'nin PKK terörünü bahane ederek Kuzey Irak'a girmesini önlemektir. Emekli Orgeneral Edip Başer de maalesef bu misyonda ABD politikasının uygulayıcısı olmaktan öteye bir görev yapamayacaktır. ABD fiilen Türkiye'nin güney komşusu olmuştur. Artık ondan izinsiz Irak'a girmek mümkün olmayacaktır. Hukuksuzluk, hukuk haline gelmiştir. "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ve "Ülkelerin İç İşlerine Karışmazlık" ilkesini temel felsefe edinen Türkiye Cumhuriyeti, ABD işgallerini meşru görmeye ve onaylamaya hatta işgallere yardım etmeye başlamıştır. İç ve Dış tehdit ve saldırıları önlemek gibi tartışmasız en temel hakkını, bu gün ABD ile paylaşmış bulunmaktadır. 22 seneden beri ülkemizde kelimelerle anlatılamayacak acılara sebep olan PKK terörünü, yeri yurdu belli olduğu halde, gidip orada ezmek yerine ABD'den yardım ve destek beklemektedir. Her ülkenin güvenlikleri söz konusu olduğunda uyguladıkları "Sıcak Takip" ten de böylece vaz geçmiş oldular. Asıl sorumlunun ABD olduğunu unutarak ve unutturarak!

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695144
Bugün :   96
Aktif :   96

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com