ŞEHİT CENAZELERİ VE KAMUOYU
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

ŞEHİT CENAZELERİ VE KAMUOYU
Durmuş Yılmaz

    Türkiye 90'lı yılların başındaki acılı günlere geri döndü. Son 15 gün içinde iç ve dış destekçileri tarafından azdırılan PKK eşkiyasının şehit ettiği askerlerin cenazeleri yurdumuzun her tarafında derin acıların yaşanmasına sebep oldu. Elazığ'da, Şırnak'da, Hakkari'de ve başka yerlerde asker ve polislerimiz terör örgütünün kanlı eylemlerinde hayatlarını kaybettiler. Bu acıların üstüne Kocaeli' de arıza sebebiyle düşen bir helikopterde de 4 subayımız şehit oldu. Acılar üst üste geldi.
    Güneydoğu'da şehit olan askerlerin cenaze törenlerinde yaşanan bazı olaylar, bize "bir şeylerin habercisi" gibi geldi. 15 gün önce Şırnak'da şehit düşen bir polisin cenazesinin Ankara'da defni sırasında cenaze törenine katılan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bazı insanların "Ne yüzle burada bulunuyorsunuz? gibi protesto sözleri ile karşılaşmıştır. Bundan birkaç gün sonra da başka bir şehit cenazesinde Başbakan benzer protestolarla karşılaşmıştır. Bu durumu iyi okumak lazım. Şöyle: Kamuoyunda Diyarbakır Belediye Başkanı başta olmak üzere, bir kısım belediye başkanı ile, yine bir kısım parti başkanlarının (DTP) terör örgütüne açık destek verdikleri yönünde bir kanaat vardır. Özellikle belediye başkanlarının terör örgütüne destek verici söz ve eylemlerinin halkda infial yarattığı kesindir. Bu durum karşısında halk doğal olarak hükümeti suçlar. Özellikle de İçişleri Bakanını. Zira Belediye Başkanlarının bütün faaliyetleri İçişleri Bakanlığının gözetim ve denetimi altındadır. Bu konuda halkda, İçişleri Bakanının görevini tam olarak yerine getirmediği gibi bir kanaat vardır. Diğer taraftan Avrupalı bir kısım politikacı, gazeteci, İHD gözlemcisi vb. sıfatlar taşıyan bir kısım insanların Türkiye'de terörü teşvik eden, hatta destekleyen açıklamalar yaptıkları biliniyor. Son olarak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinden hükümete 56 imzalı bir muhtıra verilmiş ve Hükümetin Güneydoğu olayları karşısında eylemcilere iyi davranmadığı ifade edilmiştir. Hükümet kanadından da bu konuda halkın öfkesini dindirecek bir açıklama maalesef gelmemiştir.
    12 Nisan Çarşamba günü Cumhurbaşkanı da konu ile ilgili ciddiye alınması gereken bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamada da Diyarbakır başta olmak üzere bir kısım belediye başkanı isim verilerek olmasa bile koordinatları verilerek suçlanmış ve bir manada hükümet uyarılmıştır. Bu gün gelinen noktada ise halk açıktan sormaktadır: "Diyarbakır Belediye Başkanı ne zaman görevden alınacak?" . Hükümetin bu sesi duyması lâzımdır. Eğer duymaz, ya da duymamazlıktan gelirse, o zaman halk sesini daha da yükseltir ve Bakanlar hatta Başbakan gittikleri yerlerde halkın daha sert protestoları ile karşılaşabilirler. Fakat, eğer, terör eylemleri sona erer, şehit cenazelerinin arkası kesilirse, o zaman tepkiler de durur herkes rahat eder, işine gücüne döner.
    Meselenin Avrupa boyutuna gelince, Danimarka Türkiye düşmanlığına devam ediyor, AB Parlamentosunda Türkiye aleyhtarlığı devam ediyor, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Güney Kıbrıs.AB ülkelerinde olumsuz tutum devam ediyor. Türk halkı da Avrupa'nın gerçek niyetini anlamış vaziyette. O halde her şeyi yeni baştan gözden geçirmek gerekmez mi? Türkiye'de yapılan kamuoyu araştırmaları artık eskisi gibi %70, %80 AB'ye EVET göstermiyor. AB taraftarlığı %50'nin çok altına indi.
    Sonuç: Türkiye terörü, ne pahasına olursa olsun bitirmelidir. Gerekirse top yekun seferberlik ilan edilmeli ve dağdaki silahlı eşkıya tek tek toplanmalıdır. Dağda bir tek silahlı adamın bulunması bile Türkiye'nin güvenliği açısından çok kaygı vericidir. Hükümet, halkın yüksek sesli uyarılarını beklemeden harekete geçmeli ve kamuoyunu rahatlatacak adımları atmalıdır. Cumhurbaşkanının uyarılarını da dikkate almalıdır. Bu uyarıların içinde İrtica ile ilgili olan kısmı politik mülahaza ile değil, Türkiye'nin şartları içinde ele almalı ve üzerine gitmelidir. Cumhurbaşkanına " elindeki bilgi ve belgeleri bize gönder, gerekeni yapalım." türünden açıklamalar, ifade etmeliyiz ki, politik bakış açısıdır.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1873771
Bugün :   117
Aktif :   117

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com