GEÇMİŞİ UNUTMAK MI ???
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

    Ülkemizde Kıbrıs Meselesi, daha doğrusu "Çözüm Meselesi" konuşulmaya devam ediyor. Çözüm Meselesi" diyoruz, çünkü bu gün "Çözüm" diye Türk halkının önüne konan paket onu bir yerlere doğru sürüklüyor. Bu plan, 24 Nisan'da "EVET" oyu alır ve uygulama alanına girerse asıl o zaman çözümün değil de "Mesele" nin ne olduğu anlaşılacaktır. Biz, Türklerle Rumların uzak veya yakın tarihten bugüne nakledecekleri güzel hatıralarının olmadığını, 1974 yılında savaşarak bir birlerinden ayrılmış olduklarını, bu savaşın sebebinin de Rumların Ada'yı Yunanistan'a bağlayabilmek için Türkleri yok etme planı uyguladıklarını, bunun için katliamlar yaptıklarını ve bütün bunların sonucunda da artık Türklerle Rumları birlikte yaşamaya zorlamamak gerektiğini iddia ediyoruz. İddiamızın delillerini yakın tarihten alıyoruz. Kimileri "Bunlar geçmişte kaldı, artık bir daha böyle şeyler olmaz" diyebilir. Kimileri de o günkü olayları unutmuş olabilir. Biz bu gün unutanlara sesleniyor ve onlara 1974 yılı dünya basınından seçtiğimiz haberlerden birkaç örnek aktarmak istiyoruz.

Lord Neval Anderson, İngiliz Lordlar Kamarası:
"1974 yılında Türk askeri müdahalesi olmasaydı, Ada'da hiç Türk kalmayacaktı".

NewYork Times(21 Temmuz 1974):
"Atina'daki despotlar ve Kıbrıs'taki kana susamış kulları Kıbrıs Türklerini katletmişlerdir."

ABD UPI Ajansı Kıbrıs Muhabiri, 23 Temmuz 1974
"Yunanlılar Limasol'da bir çok kadın ve çocuğı öldürdüler. Yol üstünde 20 çocuk cesedi gördüm".

John Akass, The Sun Gazetesi, 3 Eylül 1974
"Muratağa Köyünün Türk sakinleri katledilmişlerdir. Ekserisi ihtiyar, kadın ve çocuklardır. Bunlar Türk taarruzunun 2. Günü komşu köylerdeki üniformasız Rumlar tarafından öldürülmüşlerdir..."

ABD, CBS TV. Muhabiri, 1 Ağustos 1974
"Lefkoşe'de bir çöplükte 88 Kıbrıslı Türkün cesedi bulundu. Bu cesetlerin Rum ve Yunanlılarca kurşunla delik deşik edilerek öldürülmüş ve öldürülmeden önce tellerle bağlanmış, cesetlerden kiminin başı gövdesinden koparılmış..."

Aligis, Almanya'nın Sesi Radyosu muhabiri, 24 Temmuz 1974:
"Limasol'daydım. Bir okula sığınmış 14 Türk vardı. Rum ulusal muhafızları okulu kuşattılar ve Türkler teslim olunca hepsini teker teker kurşunlayıp öldürdüler".

Kurt Lariken, Die Welt Gazetesi muhabiri. 24 Temmuz 1974:
"Rum ulusal birlikleri Türk köy ve kasabalarında kadın, çocuk bütün sivil halkı gaddarca öldürüyorlardı".

Yazının sonunu Oktay Öksüzoğlu'nun Kıbrıs Mektubu adlı derginin Nisan 1989 tarihli sayısında çıkan İngilizce ve Türkçe ( The Forget?- Unutmak mı?) başlıklı yazısından aldığımız şu cümlelerle bitirelim:

"...Geçmiş nasıl unutulabilir ki?..Rum-Yunan vahşeti o kadar kan ve ölüm getirdi ki,Unutabilene aşk olsun.
21-25 Aralık Mücdele ve Şehitler haftasında bu Ada'da bir kez daha Rum ve Yunan vahşetine imkan vermeyecek tedbirleri ancak ve yalnızca dünleri hatırlayarak ve genç nesillere o acı günleri anlatarak alabileceğimizin bilincindeyiz. Bunu açıkça söylemekte, haykırmakta yarar var. Kıbrıs Türklerine bu vatanı, bu özgürlüğü, bu bağımsızlığı çok görenler boşuna uğraşmasınlar. 20 temmuz ruhuyla doğan ve yücelen KKTC Bayrağı, bu göklerde sonsuza dek dalgalanacaktır..."

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1796077
Bugün :   67
Aktif :   67

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com