PKK "FİLİSTİNİZE" OLMUŞ BİR ÖRGÜTTÜR
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

PKK "FİLİSTİNİZE" OLMUŞ BİR ÖRGÜTTÜR 

 

Prof. Dr. Durmuş Yılmaz 

                PKK Terör örgütü, 30 yıla yaklaşan faaliyetleri sonucunda  adeta “Sektörel”  bir durum kazanmış ve alt  yapısı ile birlikte  maddi bir güç sahibi olmuştur. Çeşitli yerlerden aldığı  yardımların yanında  her  çeşit kaçakçılıktan elde ettiği  bir maddi gücü vardır. Abdullah Öcalan’ın 1999 yılı Şubat ayında yakalanarak  hapse girmesi ve ömür boyu hapis cezası alması sonunda PKK terör örgütü kendi içinde bu yardımların ve elde edilen paranın idaresi konusunda  ciddi bir mücadele  süreci geçirmiştir.  Osman Öcalan’ın örgütten ayrılması, ya da etkisiz hale gelmesi bu mücadelenin sonucunda ortaya çıkan tasfiye ile ilgilidir. Murat Karayılan’ın Kandil’de, Cemil Bayık’ın da – muhtemelen- İran’da yaşadığı ve Abdullah Öcalan’ın da İmralı’dan  etkin olma çabaları dikkate alındığında PKK’nın içinde bir değil, çok merkezin olduğu açıkça görülmektedir.  Murat karayılan’ın bir Türk gazeteciye yaptığı açıklamalardan birkaç gün sonra 31 Ekim 2010 tarihinde  Taksim kanlı eylemi Karayılan’ın  yaptığı açıklamayı  tümüyle silmiştir. Açıkça anlaşılmıştır ki,  Örgüt Murat Karayılan’ın emrinde ve kontrolünde değildir. Onun emrinde olan, örgütün bir bölümüdür. 1 Kasım günü Aysel Tuğluk’un Öcalan ile görüşmeye gittiği gün Kandil’den Murat Karayılan’ın  eylemsizlik süresinin uzatıldığı yönünde yaptığı açıklamalar da Abdullah Öcalan’ın etkisini bertaraf etmek amacına yöneliktir.  Abdullah Öcalan’dan önce açıklama yaparak Murat Karayılan, örgütün İmralı’dan değil, Kandil’den yönetildiğini vurgulamak istemiştir. Fakat, Taksim eylemcisinin - şu ana kadar elde edilen bilgilere göre-  Kandil’den geldiği, ya da o kamplarda eğitim gördüğü de  emniyet birimlerince açıklandı. Bu durum da açıkça gösteriyor ki PKK  Kandil’de Murat Karayılan’ın kontrolünde de değildir. Medyaya yansıyanların aksine PKK, tek başına  ne Abdullah Öcalan’ın, ne Murat Karayılan’ın ne de Cemil Bayık’ın kontrolünde bir örgüttür. Bunların yanında  başka alt elebaşılar ve belki de daha küçük örgütler vardır ki, bunlar eylemler ve Türkiye ile olan ilişkiler konusunda kendi içlerinde karar vermekte ve uygulamaktadırlar. İşte bu duruma “Filistinize Olmak”  denir. Bilindiği gibi Filistin meselesinde  El Fetih, Hamas, Hizbullah, İslamî Cihat… gibi örgütler mücadele vermektedirler. Hepsinin de mücadele stratejisi, vasıtaları, ve  hepsinden önemlisi eylem biçimleri diğerlerinden farklıdır. Bu sebepten dolayı da Filistin meselesi  bir çözüme kavuşturulamıyor. Zira İsrail’in karşısında bir değil çok muhatap bulunmaktadır.  Her ne kadar resmi muhatap olarak Mahmut Abbas’ın liderliğindeki Batı Şeria Filistin halkı kabul ediliyorsa da  ne Hamas ne de diğer örgütler Mahmut Abbas’ı tam olarak desteklemiyorlar ve  kendi şartlarını ileri sürüyorlar. Bu gün gelinen noktada  PKK da  de  bu şekilde “Çok Başlı”  bir örgüt haline gelmiştir. Zaten bu durum, BDP veya KCK  oluşumlarında da kendini göstermektedir.

                Taksim eylemi PKK’da çok başlılığın çok açık bir göstergesidir. Bundan dolayı ne eylemsizlik kararı, ne ateşkes ne de diğer açıklamalar…Hiç birisi Türkiye’nin sürdürdüğü mücadeleyi  pasifize edecek şekilde anlaşılmamalıdır. PKK örgütlerine silah ve para temin eden iç ve dış   kaynaklar iyi araştırılmalı mücadele bu çerçevede yürütülmelidir. Kandil denilen yer ise muhakkak temizlenmelidir. İleride alt örgütlerin kendilerini kanıtlamak ve seslerini duyurmak için  kanlı eylemlere girişecekleri gözden uzak tutulmamalıdır.

                Not: Taksim eylemi araştırılırken,  bomba dolu sırt çantası taşıyan eylemcinin İstanbul’un göbeğine nasıl geldiğini ve  toplu halde duran polislere birkaç metrelik mesafeye kadar nasıl yaklaştığını Türk İstihbarat Birimleri bir kere daha düşünmeli   ve kendi kendilerini sorgulamalıdırlar. Herkesin telefonlarının dinlendiği veya dinlenebildiği bir Türkiye’de  bu terörist acaba  kendisini yönlendiren  elebaşıyla  nasıl haberleşiyordu! Hiç mi telefon konuşması yapmadı! Üzerinde düşünmeye değmez mi!!!

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1979077
Bugün :   2
Aktif :   2

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com