HASTALIĞIMIN SEYİR DEFTERİ 13. BÖLÜM
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

9.1.2012:ptesi: Bugün kemoterapinin 2. Günü sürekli serum takıldı. İştahım biraz kesildi. Çok hafif midemde bulantı olacak gibi. Ama bunun dışında iyiyim. Sabah doktorlar gelip “sorun var mı” deyip gittiler. Sonra Kadir abimle Ahmet gelmişler. Suphi beyle görüşmüşler. Meral çıkıp koridorda görüştü. Ben serum olduğu için çıkamadım. Biraz ağzım kuruyor. Herhalde ilacın etkisidir. Yarını bekliyoruz. İnşallah yarını da sorunsuz atlatırız. Oda komşularımız geçen hafta nakil oldular. Hepsinin de durumları iyi. Darısı başımıza. Cihangir merak ediyor her gün birkaç kere arıyor. İyiyim diyorum. Hafta sonu gelecek. Akşamüstü Dr. Nahide Konuk ve Suphi bey geldiler. Suphi bey “yarın nakil var” dedi.”sorun yok” dedik. Gittiler.

10.1.2012:Salı: BÜYÜK GÜN yaklaşık 5 aydır beklediğimiz gün geldi. Tedavimin en önemli aşaması. Kök hücre nakli bugün yapılacak. İnşallah başarılı olur. Ve beni bu hastalıktan kurtarır.  Son 2 günde aldığımız kemoterapi mide bulantısı yaptı. Fakat bunu normal görüyorlar. Saat 11 civarında nakil yapıldı. Kan verir gibi kendi hücrelerim geri verildi. Yarım saat kadar sürdü. Son dakikalarında midem bulandı. Biraz çıkardım bunun dışında anormallik olmadı. Fadim hanım bitmeye yakın Konya’dan  gelebildi. Kardan dolayı hızlı tren rötar yapmış. “Benim de elim değsin” diyerek son işlemleri tamamladı.  Allah razı olsun akrabamız gibi oldu. Onu çok seviyoruz. Bizde hemşirelere , personele çikolata ikram ettik. Meral annesiyle görüştü. Konya’dan Erhan geldi. Eczaneden alınacak bir ilacı alıp geldi. Sonra Konya’ya 19.30  treniyle döndü. Kadir abim aradı. Çocuklarımla telefonlaştık. Şimdi saat 19 itibarıyla kendimi iyi hissediyorum. İştahım kesik. Yemek yiyemiyorum. Akşamüstü Dr.Suphi bey ve asistanları geldiler. Kadir abimle görüştüğünü söyledi. Bugün güler yüzlüydü. Biz ona aramızda “ağır abi” diyoruz. Gülmenin ona ne kadar yakıştığını bilse her zaman güler. Bu O’na ve hastalarına moral olur. Ama heyhat….

11.1.2012:çrş: Bugün kan değerlerim düşük çıktı. 1 ünite kan verdiler. Yerine herhangi bir gruptan kan istediler. Cihangir’in arkadaşı Bilal’i aradık. Öğlen geldi. Ama diş tedavisi yaptırdığı için almamışlar. Sonra Cihangir Süvariden 2 arkadaşını göndermiş. Ümit ve arkadaşı kan vermiş.  İştahım hala kesik. Ama bir şeyler içmeye çalışıyorum. Metin, Emel Yılmaz ve Meralin arkadaşları Raziye, Şükran devamlı arıyorlar.

12.1.2012.prş: Nakil sonrası sorun yok. Bugün +2 deyiz. Yani nakilden sonraki 2. Gün. Doktorlar uğradılar. Bu değerler daha düşecek sonra yükselecek.” Bu zamanda çok dikkatli olmalı sürekli maske takmalı “dediler.  Bizde bir gün banyo, bir gün siliniyoruz. Banyo günü kateder pansumanı yapılıyor. Bugün bir çorba içtim. Biraz biraz yemeye çalışıyorum. Suyu zorla içiyorum. Çok içmem gerek. Nuri Köstüklü, Musa, Kadir abim, Ahmet, Cihangir aradılar. Konuştuk. Akşamları Bilgehan arıyor. Batuhan yemek duası ezberlemiş. Sabiha Büşra ile hünkar beğendi yapmış.

13.1.2012:Cuma: Uykum iyi . Ama iştahım yok. Bugün +3 deyiz. Pazar günü nötrojen iğnesi yapmaya başlıyacaklarmış.  Sabah vizitinde Suphi bey (ağır abi)  ” değerler biraz daha düşebilir. Fakat sonra tekrar yükselmeye başlıyacak” dedi. Kemoterapinin yan etkisi olarak ishal, mide bulantısı, baş dönmesi olabilimiş. Bende de hepsi var. Burada bunu herkes biliyor. Potasyum takviyeli bir serum verdiler. Sürekli seruma bağlı olmak da özgürlüğümü kısıtlıyor. Fakat su içemiyorum. İştahım kesik. Süt, yoğurt, meyva suyu içmeye çalışıyorum. Akşam vizitinde Pervin hoca geldi. “durmuş bey, siz çok uzun süre kaldınız” dedi. “e çıkarın o zaman” deyince “daha zamanı var” dedi. Sonra yanındakilere” +5 de nötrojene başlıyalım” dedi. O ilaçla kan değerleri yeniden yükselecek ve hızla iyileşeceğim. Öyle ümid ediyorum. Hastane odamızda Meral, televizyon, telefon… beni hayata bağlayan unsurlar. Ara sıra koridora çıkıyorum. Diğer hasta ve yakınlarıyla ayaküstü konuşuyoruz. Herkesin ayrı bir derdi ayrı bir hikayesi var. Bitişik odada Arif diye Antalyalı bir çocuk kalıyor. Bugün nakil oldu. Düzenli refakatçisi yok. 2 gündür abisi kalıyor. Abisi dert yandı. Böyle hastaların yanında eşleri refakatçi olmalı. Ama küçük çocuğu var, gelemedi diyor. Gerçekten de bu bölümdeki hastaların bende dahil eşlerinden başka yardımcısı olamaz. Tanrıma şükrediyorum ki 35 sene önce Meralimi karşıma çıkarmış. Tanrıya tekrar tekrar şükrediyorum. Böyle bir hastalık ve böyle bir tedavi sürecini başka türlü atlatamazdım. Cebeci hastanesindeki ikametimiz 21. Günü doldurdu. Sıkılmaya da başladık. Daha doğrusu çocuklarımı torunlarımı ve evimi özledim. Fakat yüze yüze kuyruğuna geldik. İnşallah kısa zamanda sağlığımıza kavuşmuş olarak Konya’ya döneceğiz. Aslında hastane odası hareketli. Sürekli olarak hemşire doktor temizlik elemanı odaya gelip gidiyor. Sürekli yalnız kalmıyoruz. Ateş tansiyon devamlı ölçülüyor. Vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyoruz. Televizyon programları, dizilerle birlikte vakit geçiyor. Meral kitap okuyor. 4. Kitabı bitiriyor. Bulmacalar da cabası. Fakat gene de en güzeli iyileşip Konya’ya dönmek olacak. Her gün olduğu gibi gene arayanlar oldu. Çocuklarım, Hacı Ahmet Özdemir aradı. “hocam 2 arkadaş bir araya gelsek senden bahsediyoruz” diyor. Bende okulumu, arkadaşlarımı özledim. Cuma günleri muntazam Ferhunde halam arıyor. 2 güne bir teyzem arıyor. Bilgehan’la her akşam konuşuyoruz. İşte böyle bir hayata  mahkum etti felek.  Bunda da vardır bir hayır.

14.01.2012 cumartesi: Bugün +4. Günümüz rutin geçiyor. Yemem içmem nispeten düzeldi. Sürekli  bulantı ilacı veriyorlar. Aslında çok bulantım yok ama tedbir olsun diye bende kabul ediyorum. Devamlı serum aldığım için çok su içemiyorum ama içmeye çalışıyorum. İshal bugün nispeten bitti. Buna sevindim. Zira beni çok halsiz bırakıyordu. Arayanlar oldu. Halil abim Ahmet, Bilgehanla  konuştuk. Yarın Cihangir gelecek. Değerler düşmeye devam ediyor. (WBC 1.5, Hmg 8.4, PLT 120) Bakalım yarın daha da düşecek mi. Pazar aşıya başlıyoruz. Pzrtsiden itibaren değerlerin yükseleceğini düşünüyorum. Vücudumun mikroba karşı en hassas olduğu günleri yaşıyorum. Birkaç gün daha enfeksiyon kapmadan geçirebilirsek bu dönemi atlatmış olacağız.

15.01.2012 pzr: +5 deyiz. Bugün aşı olunacak. Banyo+kateter pansumanı yapılacak. Öğleye doğru Cihangir geldi. Bilgehan etli ekmek ve kabak tatlısı göndermiş. Onlardan yedim. Cihangirle ben görüşemedim. Annesiyle görüştüler. Ben telefonla görüştüm. Bize kan gerekince Cihangir Süvariyi harekete geçirmiş maşallah sosyal çevresi çok geniş. Arkadaşları seferber olmuş. Kan gerektikçe onları çağıracağız.  Öğlen başlayan kar yağışı gece de devam etti. Bir karıştan fazla kar birikti. Herşey dahil odamızda herkes gibi bizde kar seyrediyoruz. Tabiat bize çam ağaçlarını gelin gibi süsleyip sunuyor.  Kan değerlerim iyice düştü. Zaten( 0 )olması bekleniyordu. Bugün WBC 0.7,Hg 8.4 ,PLT 76  oldu. Bakalım yarın aşıya göre yükselebilecek mi? . Yemekleri görmek istemiyorum. Meral mısır gevreği aldı. Sütle onu yiyorum. Şimdilik beslenme işini onunla hallettik.

16.1.2012: ptesi(:+6) dayız. WBC 0.3 e düştü. Hg 8.3, PLT 56 Bu değerler düşük fakat doktor Suphi bey bunun dahada düşeceğini normal olduğunu söylüyor. Herhalde eski hücreler bitecek yeniler yerleşecek.  Akşam vizitinden sonra iki ünite kan verileceğini öğrendik. Öğlen Kadir abim Meral hanımı aramış O da vizite çıkacağını söylemiş. Muhtemelen kan sonuçlarını inceleyip kan vermeye karar vermiş. Kadir abim arayıp bu durumu söyledi.  Metin, Halil abim, Selvihan aradı.Kan bulması için Cihangir’i aradık. O bizi arayıp yarın Bilal iki kişiyi arabasıyla getirip vereceğini söyledi. Ateşim 37.8-37.9 oldu. İnşallah bir problem çıkmaz. Akşam 7 de kan verilmeye başlandı.

17.1.2012:Salı: Geceyi normal geçirdim. Şiddetli ishal devam ediyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Serum devamlı takılı duruyor. İştahım kesik. Pek bir şey yiyemiyorum. Ateşim normale döndü. Kendimi halsiz hissediyorum. Öğleye doğru Meral Beksaç hanım geldi. ” Değerler 2-3 güne yükselmeye başlar , pazartesi sonuçlara bakar sizi çıkarırız “ dedi. Biz de gün saymaya başladık. Bugün +7 deyiz. Bu durumda 8,9,10 da değerler yükselecek, pazartesi çıkabileceğiz. Moralimiz iyi. Bugün Ankara’ya geleli tam 3 ay oldu. Belirsiz bir durum yok. Doktorlar da biz de umutluyuz. Suphi bey sabah-akşam düzenli vizit yapıyor. 2-3 günde bir Pervin hanım, arada bir Meral hanım geliyor. Arayanlar oldu. Kadir abim, Ahmet, Metin konuştuk.

18.1.2012:çrş: Şiddetli ishal devam ediyor. Değerler dibe vurdu. PLT 14,WBC 0.1 ,Hg 10.1 bunlar normalmiş. Akşam vizitinde Pervin hanım geldi”.Bunlar çok düştüğü için ateş yaptı. Artık yükselecek, ptesi, Salı taburcu olursunuz” dedi. Çok sevindik. Akşamüzeri gelen bir hemşire “Biliyor musunuz biz sizi Atatürk’ e benzetiyoruz. Sizden öyle bahsediyoruz”dedi. Bende” O’nu çok seviyorum, gurur duyarım”  dedim. Böyle bir zamanda bu da bize moral oldu.

19.1.2012:prş:Bugün +9 dayız.Yemek iştahım yok. Fakat mısır gevreği-süt, çorba-patatesle idare ediyoruz.Bugün değerler WBC 0.2 ,Hg 9.7 ,PLT 5 oldu. Bunun üzerine beyaz kan verdiler. İshal nispeten azaldı. Sabah-akşam vizitler sürüyor. Akşam Meral Beksaç hanım uğradı. Maskem yok diye girmedi. Konya’dan Aynur hanımla görüşmüş O’nun selamını söyledi. Kadir abim, Muammer Kahraman, Ali Karatürk’le görüştük. Artık gün sayıyoruz. Yarın 10. Gün . Toparlanmayı bekliyoruz.

20.1.2012:Cuma: Bugün WBC 0.4  PLT 20, yükselme başladı. İshal devam ediyor. Fakat Nidazol tesiri 3-4 günde çıkarmış bekliyoruz. Bulantı ilacı artı antibiyotik veriyorlar. 3x2 gr Valtrex devam ediyoruz. Fakat bunlara rağmen durumumun iyileşmekte olduğunu hissediyorum. İnşallah 14.günde taburcu olacağız. Arayanlar Ahmet, Kadir Abim, Musa, Halam, Teyzem ve çocuklarımla konuştuk. Begüm ve Selvi ile görüştük.

21.1.2012:Cmrtsi: Bugün 11.gün. Kendimi daha  iyi hissediyorum. WBC 1.2, Fakat PLT 15 oldu. İnşallah bir sorun yoktur. Kateter pansumanı yapılırken iki dikiş de sökülmüş. Bir intörn doktor yeni iki dikiş attı. Bende hayret ettim. Becerikli bir doktor adayı. Allah razı olsun. İshal geçmedi diye haber göndermiştik. Nöbetçi doktor geldi. Konuşkan birisi. Bu süreçte ishalin normal olduğunu, bir iki günde ilacın tesirinin ancak olacağını söyledi. Personel gerçekten işini profesyonelce yapıyor. Genellikle güleryüzlü ve sempatikler. Selvinaz hemşire, Konyalı Nurhayat, Samsunlu Azra, tarihe meraklı Fatih Bey, temizlik elemanları Ali ve Nazlı çok sempatik çocuklar. İşlerini iyi yapıyorlar. Hepsi de bize pozitif enerji aşılayan insanlar. Hoşumuza gitti. Aferez personeli de öyle. Kiraz ve Songül hemşireler bölüme geldikçe bize de uğrayıp hal hatır soruyorlar. Bu hoşumuza gidiyor. Tedavinin doğası gereği personelle bir aile gibiyiz. Çünkü 24 saat onlarla beraberiz. İki saate bir ateş tansiyon, her gün kan alınması, nöbet değişimleri. Yemekçiler, yemek dağıtanlar da gayet profesyoneller. Günün nasıl geçtiğini bilemiyoruz.

22.1.2012:pzr: Bugün 12.gün. Bugün ilk defa zeytin peynirle normal bir kahvaltı yaptım. İshalimde neredeyse bitti. Kendimi iyi hissediyorum. WBC 2.3, PLT 14, HG 97. Bu sonuca göre beyaz kan verdiler. Yarın inşallah PLT yükselir. Beyaz kürelerin artış hızı iyi. İshal de kesildi. Artık taburcu olmaya hazırız. Saçlarım biraz dökülmeye başladı. Kemoterapinin üstünden 13 gün geçti. Artık dökülmez diye düşünüyordum ama, neyse döküleceği kadar dökülsün. Yemem içmem düzeldi. Bugün yoğurtlu çorba, tavuk, pilav yedim. İshal var diye muz, patates veriyorlar. Demek ki buranın ishal menüsü bu. Yemeye çalışıyorum. Cihangir, Kadir Abim, Ahmet ile konuştuk. Meral’in arkadaşları Şükran, Dilek, Raziye sık sık arıyorlar. Moralim iyi. Şükürler olsun. Kendimi de iyi hissediyorum. Su içmeye çalışıyorum. Günde 3 litre diyorlar. Serum takılı olunca içemiyorum. Bugün serumu azalttık. Su içmeye çalışıyorum. Ankara bugün güneşli fakat soğuk. Meral kan almaya ve su almaya çıktı.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695601
Bugün :   97
Aktif :   97

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com