HASTALIĞIMIN SEYİR DEFTERİ 11.BÖLÜM
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

14.12.2011 Çrş: Bugün Hamza aradı. Bende eve çağırdım geldi. Biraz konuştuk, sonra gitti.

15.12.2011 Perş: Selvi’nin tayini Maraş’a çıktı. Buna sevindik. Bütün gün tebrik telefonları aldık. Meral tahlil sonuçlarını aldı. Sonuçlar normal. Wbc 5.5, Hemoglobin 10.3, Plt 156.

16.12.2011 Cuma: Bugün ilaç günü. 4. Kür son ilaç Velcade aldık. Bugün tansiyonum biraz düşük. 10.6 ya 7. Gözümde bir değişiklik yok.

17.12.2011 Cumartesi: Bu gece biraz daha iyi uyudum. Ayaklarımın altındaki yanmada nispeten kesildi. Tansiyon ateş normal, fakat midemde gaz veya peklik var. Herhalde düzelir. Ankara’da havalar çok iyi henüz kar yağmadı. Evimizde gayet sıcak. Rahatız. Sabiha İstanbul’da , konuştuk. Abisinin yanında.

18.12.2011 Pazar: Kızlarla güzel bir kahvaltı yaptık. Sağlık durumum normal. Uykum düzeldi. Arayanlar oldu. Yaşar Sefalı ve eşi aradı.

19.12.2011 Pzts: bugün hastaneye tahlil için kan vermeye gittik. Döndük.

20.12.2011 Salı: Bugün N90 almak için hastaneye gittik. İlacı aldık. Meral hocayla görüştük. Kan değerlerini normal buldu. KİT koordinatörü Dilek hanımla görüştük. Nakil için belli bir süre veremediler. Yılbaşından sonra arayın dediler. Bizde Konya’ya dönmeye karar verdik. Oradan takip edeceğiz. Nakil ünitesinde 18 yatak varmış. Ama hepsi doluymuş. Bizim önümüzde de 2 kişi varmış.  Onun için sıranın ne zamana geleceği belli değil. Cihangir-Sabiha –Bilgehan’la görüştük. Yarın Ahmet-Kadir abim gelecek. Onlarla Konya’ya döneceğiz.

21.12.2011 Çrş: Bugün Ahmet ve Kadir abimle Konya’ya döndük. Özellikle torunları özlemişiz hasret giderdik. Bilgehan’ın güzel yemeklerini yedik.

22.12.2011 Perş: Bütün günü torunlarla oynayarak geçirdik. Akşam 16. 30 da hastaneden Dilek hanım aradı. Ertesi gün hastaneye yatacağımızı söyledi. Bu kadar erken beklemiyorduk. Hem şaşırdık hem de memnun olduk. Çünkü biraz geç kalırsak tekrar kemoterapi gerekecekti. Buna gerek kalmadı. Hemen hazırlanıp Erhan’la 18.00 de yola çıktık. 21. 00 de evdeydik. Çok rahat bir yolculuk geçirdik.

23.12.2011  Cuma: Bugün 8 de hastanedeydik Yatış işlemleri yapıldı. KİT 413. Hemşireler saat başı ateş nabız kan alıyorlar. Akciğer filmi çektirdik. Kateter taktırmak için kalp merkezine gittik. Bir röntgende orda çekildi. Fakat bu sefer kateter pek önceki kadar kolay olmadı. Dr. Fatih ve Dr. Nur adında iki asistan. Bir hayli uğraştılar. Cihangir, Bilgehan ve Sabiha’yla konuştuk.

Ankara tıp fakültesi eski binalardan oluşuyor. Bundan dolayı bazı eksiklikleri var. Dikkatimizi çeken diğer bir husus da, hasta odalarında kullanılan, çarşaf vb şeyler çok eski ve yıpranmış. Refakatçi çarşafı yok. Kendimiz aldık. Lavabo ve tuvaletlerde sabun kağıt havlu malzemelerini hasta kendisi alıyor. Oysa Selçuk’ta üniversite amblemi baskılı çarşaf, pike havlu çok güzel, eşyalar çok yeniydi.  Burada refakatçi koltuğu bile çok eski. Bu durum üniversite hastanesinin parasal sıkıntı içinde olduğunu gösteriyor. Üniversitelerden bazıları bu engeli aşabildiğine göre sanki burada yönetimde bir sorun var gibi geldi. Bunlardan başka, hemşire ve personel  duyarlı, dikkatli ve saygılı. İnş. Tedavimiz başarıyla sonuçlandırılır.

24.12.2011 Cmts: Hastane odamızdayız. Odamız rahat. Personel durmadan ateş tansiyon ölçüyor. Temizliği, iyi. Bütün personel maskeli, hijyene dikkat ediyor. Bugün katetere pansuman yapıldı. Önceki haplarımıza devam ediyoruz. Sağlık durumum iyi. Herhangi bir ağrıyan yerim yok. Yeme-içmeme sorun yok. Abdullah Topaç, Bilgehan Cihangir Sabiha aradı, konuştuk.

25.12.2011 Pzr: Bu gece iyi uyudum. Fakat 2 gündür sağ gözüm biraz ağrıyor. Bu ağrı uzun yıllardır, üşütünce ceryanda kalınca olan bir ağrı. Fakat önemsemiyorum. Hemşirenin kan almaya gelmesi ile uyandım. Saate baktım 3.15 Neden bu saatte alıyorlar diye şaşırdım. O anda ezan okunmaya başladı. Meğer benim saatim durmuş. Saat 6 imiş. Cumartesi-Pazar nöbetçi Dr. gelip gidiyor takip ediyor. Tahlil sonuçlarını odaya getirmiyorlar. Oysa Konya’da günü gününe öğrenirdik. Hastane ve odamız rahat. Yapılacak tedaviyi bekliyoruz. Yaklaşık 4 aydan beri olduğu gibi. Terlik-televizyon-telefon devam ediyor. Ahmet’le konuştuk. Yemekler vaktinde geliyor. Hasta için özel kutuda refakatçi için tepside geliyor. Bir de hasta için ara öğün meyve suyu bazen yoğurt geliyor. Herkes maskeli. Takılan kateter kan alma konusunda kolaylık sağladı. Kan almak için onu kullanıyorlar. Kollarım rahat etti. Hastane için Carefour-Sa va. Market ihtiyacımız için çok iyi. Hastanede günlerimiz güzel  geçiyor. Benim belli türkülerim var. Şu Köyceğiz yolları, Al Fadimem, Zahidem, Karanfilin Beyazı, nartanesi… Bunları zaman zaman söylüyorum. İçinde hüzünlü olanlar var, neşeli olanlar var. Bunları söyleyince Meral diyorki “sen burada neşeli türküler söylüyorsun, çocuklar babamız hasta diye üzülüyor” özellikle Makbule Kaya’nın söylediği şu türküye Meral çok gülüyor.

 “Karanfilin beyazı, etme bene bu nazı, ak gerdanın üstünde, kılam sabah namazı” 

 

“mangal maşası, almassan almayı ve, alır başkası…”

 

                     Bu türkü üzerine baya bir sohbet ediyoruz. Meral’e soruyorum. Niye sabah namazı kılıyor. diyorum? Cevap yok. “Çünkü camiye gitmiyor”. Camilerde sabah namazında çok uzun sure okunur. Onun için sabah namazı diyor. Beraber gülüyoruz.

                     26.12.2011 Pztsi: Bugün güne kötü başladık. Atilla Dorum’un mesajını cep telefonundan öğrendik. Allah rahmet eylesin. Çok sevdiğim ailece görüştüğümüz bir arkadaşımdı. Çok üzgünüm. Uzman Dr. Suphi bey vizite geldi asistanlarıyla, bilgi aldı. Benimle konuştu. Kan değerleriniz biraz yükselsin size nakil yapacağız dedi. Sonra hemşire Selvinaz hanım  katetere  pansuman yaptı. Konya’da olduğu gibi burada da Doktorlar ve diğer personel  kibar saygılı insanlar. İşlerini biliyorlar ve yapıyorlar. Konya’daki baş hemşire Fadime hanım, buraya staja gelmiş. Bugün izinliymiş yarın görüşeceğiz. Hastanede Meral Beksaç hocanın adını duyan herkes ondan övgüyle söz ediyor. O hocanın parayla pulla işi olmaz diyorlar. Hocanın böyle güzel bir şöhreti var. Bizde anlaşılıyor ki isabetli bir hoca seçmişiz. İnş. bu tedaviden umduğumuz faydayı görürüz. KİT ünitesinin sorumlusu Doç Dr. Pervin Topçuoğlu ile dosya hazırlama aşamasında görüştük. Onunla kısa bir tarih sohbeti yapmıştık. Bir daha karşılaşmadık. Onun yardımcısı da uzman Dr. Suphi Bey. Anladığımız  kadarıyla KİT ünitesinde tıpkı Konya gibi yeteri kadar hoca yok. Bir doçent bir uzman ve asistanlar. Fakat hastanenin bu konuda deneyimi fazla. Yıllardan beri nakiller yapılıyormuş. 5 sene önce nakil yapılan hastayla karşılaştık. Çakı gibiydi. Bir de Kayserili personel Ali var. Elinde paspas “Durmuş abi girebilir miyim” deyip giriyor söze başlıyor. Hastanede bizden başka iki Konyalı daha varmış, onları anlatıyor.

                     27.12.2011 Salı: Gece nispeten rahat geçti. Güzel bir kahvaltı yaptık. Saat 9 civarında Dr.Suphi bey asistanlarıyla geldi. Şikayet var mı? dedi. Yok dedim. Kendisine gözümdeki çift görmeden bahsettim. Bugüne kadar hastalarında bu şikayeti görüp görmediğini sordum. Cevabı ilginçti. “Ben bu soruya nasıl cevap vereyim. Her hastanın değişik şikayetleri oluyor. Hiçbiri diğerine benzemiyor.” dedi. Belli ki rastlamamış. Sonra Fadim hanım nöpojen iğnesi yaptı. ”Ocak ayında bizde nakillere başlıyacağız“ dedi. Tanıdık hemşire bize moral oldu. Saat 15 sıralarında koridorun başında bir feryat yükseldi. 4-5 gündür doktorların çok ilgilendiği bir hasta vefat etti. Allah rahmet eylesin. Hemşireler hızlıca  koridordaki dış kapıları kapattılar. Belli ki duyarlı davranıyorlar. Bunu da taktir ettim. Cihangir aradı. Yılbaşında Konya’ya gelip giderken uğrayacağını söyledi. Sabiha 6 sında tatile girince Konya’ya gelecekmiş. Akşamüstü Doç.Dr.Pervin hanım geldi. Yanında uzman ve asistanlar vardı. ”Kemoterapiyi yeni almışsınız. Bize telefon edip söyleseydiniz. Kan değerlerinizin yükselmesini bekliyoruz. Kemoterapi düşürür. Kemoterapiden sonra 10-15 gün geçmeli “dedi. ”biz bilmiyorduk bilgiler dosyada dedik.” sizi çıkarmayı düşündük ama kateder bakımını yapamazsınız diye çıkarmadık “dedi. Bizde” aman hocam siz bilirsiniz “dedik.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695629
Bugün :   125
Aktif :   125

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com