YA IRAK ?
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

YA  IRAK???

                                                     Prof. Dr. Durmuş Yılmaz  

 

             Ortadoğu Arap ülkelerinde halk ayaklanması sayılabilecek başkaldırı hareketleri devam ediyor. Son 1 ay içinde önce Tunus, sonra Mısır ve Libya’da başlayan  başkaldırı hareketleri kimi uzmanlar tarafından “Sokak Hareketleri” kimi uzmanlar tarafından da “Devrim”  olarak nitelendirildi. Hangisinin doğru olduğu ancak sonuçları görüldüğü zaman ortaya çıkar. Sonuç görülmeden yapılan değerlendirmeler yanıltıcı olabilir. 

 

            Türkiye başından itibaren olayları sükunetle izliyor.  Başbakan Mısır olayları başladığı zaman Hüsnü Mübarek’e çağrıda bulunarak “Halkın  sesine kulak vermesi”ni istedi. Bu çağrı  bazı uzmanlar tarafından erken bir çağrı olarak  değerlendirildi ve sonucu görmeden yapılan bu çağrıların ve değerlendirmelerin  ülkeleri sıkıntıya sokabileceği söylenildi. Gerçekten de   Libya olayları başlayınca  başbakan R. T. Erdoğan, bu defa Hüsnü Mübarek’e yaptığı çağrıyı Kaddafi için tekrar etmedi ve hatta tam aksine  Libya’nın iç işlerine karışılmaması yönünde açıklamalar yaptı. Doğru olan da bu idi. Mısır  açıklaması gerçekten erken açıklama idi.  

 

 Başbakan gerek yurt içinde ve gerekse Almanya seyahati sırasında (28 Şubat 2011) yurt dışında konuyla ilgili açıklamalar yaparken bir husus sıkça vurguladı:“…Mısır Mısırlılarındır…Tunus Tunuslularındır…Libya Libyalılarındır…”  Bu cümleler ülkelerin iç işlerine karışılmaması yönündeki genel uluslar arası ve evrensel ilkenin  vurgulanması idi. Hatta Başbakan, bazı ülkelerin petrol kuyuları hesabı yaptığını da ima yollu açıklamıştı ve bunun da son derecede yanlış olduğunu belirtmişti.  Fakat  bu konuşmaları dinleyenlerin aklına şu sorunun gelmesi de engelenemez!  Mısır, Tunus, Libya  konusunda bu evrensel ilkeyi hatırlatan Başbakan acaba ABD’’nin 2003 yılındaki Irak’ı işgali karşısında ne düşünmüştü ve halen de  ne düşünmektedir? Acaba “Mısır Mısırlıların, Tunus Tunusluların, Libya Libyalıların”  diyen Başbakan neden “Irak Iraklılarındır”  diyemedi!  Öyle ya, madem ülkeler kendi halkınınsa neden Irak da Iraklıların olmasın!  Aynı şekilde neden Afganistan Afganların olmadı?   Bu soruya bu güne kadar Başbakan ve çevresinden tutarlı bir cevap  duymadık. Özellikle Başbakan  NATO’nun  işe karışmasına  şiddetle karşı çıktı. Bu da doğrudur. Fakat Irak işgali sırasında İncirlik Hava Üssü’nün  (NATO  üssüdür) kullanıldığını biliyoruz. 

 

 Yöneticilerimizden ilkeli ve tutarlı olmalarını beklemek hakkımız değil midir?

 

 

           

 

 

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695238
Bugün :   190
Aktif :   190

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com