ÜNİVERSİTELER AÇILDI
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

ÜNİVERSİTE AÇILDI

 

Prof. Dr. Durmuş Yılmaz

 

 

            Selçuk Üniversitesi açıldı. Bu hafta Türkiye’nin pek çok üniversitesi de ders başı yaptı. Öğrenci sayısı artık 100 binlere doğru giden  Selçuk Üniversitesi’nin tüm öğrenci, öğretim elemanı ve çalışanlarına  mutlu, başarılı ve sağlıklı bir öğretim yılı geçirmelerini diliyorum. Ülkemizde Devlet ve Vakıf  üniversitelerinin sayısı 150’yi geçmiştir. Tam sayısını artık aklımızda tutamıyoruz.  Türkiye’nin 81 ilinde  Devlet ve Vakıf  üniversiteleri vardır. Şırnak, Hakkari, Batman, Bayburt  gibi illerimiz de artık üniversite şehirleridir.  Konya bu iller arasında, Selçuk Üniversitesi de Türkiye üniversiteleri arasında  seçkin, mümtaz bir yere sahiptir. Belki dünya üniversiteleri arasında yüksek sıralarda değildir, hatta Türk üniversiteleri arasında da  çok üst sıralarda gözükmeyebilir.  Bunun sebebi veya sebepleri ayrı bir tartışma konusudur . Bunu da ileride yazıp okuyucularımızla paylaşacağız. Fakat  şurası açık bir gerçektir ki, Konya ve Selçuk Üniversitesi, Anadolu’nun  genel ortalamasını teşkil eden  halkın çocuklarının tercih ettiği bir şehir ve üniversitedir.   Bu yönüyle bakıldığında Selçuk Üniversitesi bir  “Türkiye Üniversitesi”dir. Elbette ODTÜ, BİLKENT, İTÜ, BOĞAZİÇİ  üniversiteleri ile kıyaslanamaz. Fakat şu hakkı teslim etmek gerekir ki,  Edirne’den Van’a kadar Türk halkına hizmet eden  bütün  kamu veya özel sektör dairelerinde, işletmelerde, şantiyelerde, fabrikalarda   çalışan meslek insanları başta olmak üzere, yeni açılan üniversitelerde meslek insanı yetiştiren öğretim elemanları arasında da  Selçuk Üniversitesinin fark edilir bir ağırlığı vardır. Duruma bu açıdan baktığımızda  Selçuk Üniversitesinin çok önemli bir misyon üstlenmiş olduğunu görüyoruz.  Selçuk Üniversitesini diğer üniversiteler ile karşılaştırırken  bu hususları da dikkate almak gerekir.

Selçuk Üniversitesinin akademik tablosu şöyledir:

Fakülte  Sayısı  :22 ;  Meslek Yüksek Okulu    :22 , Yüksek Okul       :5 ;  Enstitü       : 5 ; Araştırma ve Uygulama Merkezi             : 20 ;  Konservatuar     : 1

            Bu tablo  Selçuk Üniversitesinin  Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu her  alanda meslek ve bilim insanlarını yetiştirdiğini göstermektedir.  Bu tablonun içinde –bana  göre- en temayüz etmiş fakülte  Eğitim Fakültesi’dir.  Diğer fakülte ve Yüksek Okullarımız bundan lütfen alınmasınlar. Eğitim Fakültesi bu gün  okutmakta olduğu 10 bin civarında öğrenci ile olduğu kadar hatta bundan daha önemli olmak üzere, 1961 yılından bu yana yetiştirmiş olduğu öğretmenlerle temayüz etmiş, adını duyurmuş ve kalitesini kanıtlamıştır. Belki biraz abartı gibi gelebilir ama şunu söylemek bile mümkündür: Bu gün Türkiye’nin aydınlarını, okumuş insanlarını yetiştiren öğretmenlerin yetiştiği birkaç eğitim kurumundan birisi “Selçuk Eğitim”dir.  İddia  ile söylüyorum ki, bu gün Türkiye’nin her ilinde Selçuk Eğitim mezunu bir öğretmen vardır. Bu öğretmenler Türk insanını 21. yüzyıla hazırlamışlar ve hazırlamaktadırlar.

            Yazının sonunda eleştiri ve beklentilerimizi de  söylemek zorundayız: Bu gün Türkiye’nin sosyal sermayesi  olan üniversite mezunu genç insanlarımızın, yüzbinlerce  genç aydının, işsiz, iş arayan ya da eğitimi  dışında işlerde çalışmak zorunda olması   büyük bir emeğin boşa gitmesi, büyük bir varlığın atıl vaziyette durması demektir. Hem Tarım ve Hayvancılık, hem de Sanayi ülkesi olma iddiasındaki Türkiye’de Ziraat mühendislerinin, veteriner hekimlerin, iktisatçı ve işletmecilerin, her alanda mühendislerin ve hepsinden önemlisi öğretmenlerin işsiz ve iş arayan olarak   ortalarda geziyor olması ne kadar acıdır. Nüfusun %30dan fazlasının Tarım ve Hayvancılıkla geçindiği ve kırsal bölgede yaşadığı; alfabe okuryazarlığında bile  gelişmiş dünyadan geride olduğumuz bir Türkiye’de  yetişmiş meslek insanlarımız ya boş geziyor ya da hiç eğitimini almadıkları işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Hatta bunların içinde  bizi yürekten yaralayan bir husus daha var ki izahı imkansız:  Öğretmen olmak üzere yetiştirdiğimiz gençleri polis yapıyorlar! Eline kalem verdiğimiz gençlerin elinden kalemi alıp onun eline silah veriyorlar!  Biz polisin işi azalsın diye öğretmen yetiştiriyoruz,  onlar öğretmeni polis yapıyorlar!   Yüzbinlerce öğretmen açığı varken öğretmeni polis yapıyorlar!  Tam bir trajedi!

            Son söz: Her alanda eğitim şarttır. Çobanlarımızı bile eğitimden geçirmeliyiz. Fakat öyle bir sistem kuralım ki insanlar  eğitim aldıkları alanda çalışabilsinler.  

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695206
Bugün :   158
Aktif :   158

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com