ERMENİ MESELESİNİ TARTIŞMAK İSTİYORUM
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

ERMENİ MESELESİNİ TARTIŞMAK İSTİYORUM  

 

Prof. Dr. Durmuş Yılmaz  

 

Ermeni Meselesi, Türkiye’nin değişmez gündem maddesi olmuştur. Her sene  belirli tarihlerde ( 20 Nisan, , 24 Nisan, 27 Mayıs) ve her hangi bir sebeple konu gündeme getirilir ve tartışmaya  başlanır. Çeşitli devletler  - kendileri ile uzaktan yakından ilişkisi olmadığı halde- bu konuya gözü kapalı atlarlar ve  parlamentolarında  konuyu tartışır ve de Türkiye’nin aleyhine bir karar alırlar. Bunlardan bazıları bizim tarafımızdan da çok önemsenir ve  “Devlet Meselesi”  haline getirilerek   çeşitli karşılıklar verilir. Sonra  da   mesele uyutulur. Başka bir günde başka bir ülkeden yeni bir  siyasal saldırı oluncaya kadar da öyle kalır. Bu çember yıllardan beri böylece dönüp durur.

Biz Türk akademisyenleri  yıllardan beri  muhataplarımıza  “…Gelin arşivlerde birlikte çalışalım… Belgeleri birlikte inceleyelim…Devletin (Osmanlı Devleti)  sistematik bir ölüm emri var mı yok mu görelim…Tehcirin sebep ve sonuçlarını birlikte değerlendirelim…”  gibi söylemlerle hep çağrıda bulunduk. Devlet adamlarımız da  akademisyenlerin   verdikleri bilgilere  ve bu özgüvenlerine  güvenerek ve  inanarak  muhataplarına  “…Gelin  ortak Tarih komisyonu kuralım… Komisyon bütün arşivlerde çalışmalar yapsın… Belgeleri  açıklayalım…”   gibi çağrılar yaptılar. Hepsi nafile! Hiçbir çağrıya olumlu cevap alamadık.

Ben bu gün meseleyi daha sade bir boyuta indiriyor  ve iki soru soruyorum. Bu sorulara ilgili herkesten, (yerli, yabancı, akademisyen, yazar, siyasetçi  vd.)  cevap bekliyorum. Gelen cevapları, virgülüne  bile dokunmadan,  bu sayfada yayınlayacağım.

SORU 1: Birinci Dünya Savaşının ilk yılı içinde ,  1915 yılı başlarından itibaren, Rus orduları Doğu Anadolu’ya girdikleri zaman  bu bölgede yaşayan Ermeniler, kendi vatanları ve yurtları  da olan Doğu Anadolu topraklarını savunmak için  işgalci Rus ordularına karşı koymuşlar ve onlarla savaşmışlar mıdır? Eğer savaştılarsa  Ruslar tarafından  öldürülmüş  (Vatanları için şehit düşmüş) Ermenilerin sayısı ne kadardır?

SORU 2:  1918 yılı sonundan itibaren  Silifke’den Maraş’a  kadar uzanan Çukurova ( Antik Kilikya)  topraklarını ve şehirlerini işgal eden Fransız orduları  ile bu bölgede yaşamakta olan Ermeniler savaşmışlar mıdır? Eğer savaştılarsa  Fransız askerleri tarafından öldürülen  (Vatanları için şehit düşen)  Ermenilerin sayısı ne kadardır?

Yukarıdaki 2 sorunun  cevabı olumlu değilse o zaman şu soruya cevap aramak gerekir:   

SORU 3:  İşgalci Rus ve Fransız askerlerine karşı durarak yurtlarını savunmayan Ermeniler –İşgalcilerle işbirliği yaptıklarını bir kenara bırakıyorum-  nasıl olur da  bu topraklar üzerinde hak iddia ederler?

Yukarıdaki soruların cevaplarını, bütünüyle Tarih ilminin sınır ve metodları içinde  tartışmak istiyorum. Tekrar söylüyorum:  Sayfam bütün katılımcılara açıktır.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695253
Bugün :   205
Aktif :   205

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com