ÖĞRETMENLER GÜNÜ
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

Prof. Dr. Durmuş Yılmaz

 

“Öğretmenler günü”  kutlaması ve şehirlerimizdeki  “Öğretmenevleri” ,  12 Eylül 1980 darbesini yapan kadronun Millî  Eğitim Bakanı Tümgeneral  Hasan Sağlam’ın  girişimleri ile 1981 yılında uygulamaya konulmuş ve gerek öğretmenlerimizin ve gerekse  halkımızın büyük beğenisini kazanarak giderek güçlenmiş   ve benimsenmiştir.  Büyük Önder Mustafa Kemal’in yeni Türk harflerinin  halk tarafından benimsenmesi ve okuma yazma oranının hızla yükseltilmesi  maksadıyla başlattığı kampanyada “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım  1928 tarihini esas alan “Öğretmenler Günü”  bu vesileyle  öğretmenlerimizin durumlarının konuşulduğu ve sorunlarının  tartışıldığı  bir gün olarak  önem kazanmaktadır. Öğretmenevleri de öğretmenlere yurdun her yerinde “Kendi evleri”  olarak hizmet veren güzel kuruluşlar olmuştur.

 Bu sene, Yeni Türk Alfabesinin kabulünün 80. Yıldönümüdür. Bu alfabenin kabul edildiği tarihte %12 seviyesinde olan genel okuma yazma oranı bu gün  erkeklerde % 90, kadınlarda %78’e ulaşmıştır. İlk bakışta erkeklerde oranın yüksekliği dikkat çekmekte ise de gerçekte kadınlarda oran daha yüksektir. Şöyle ki:  1928 yılında  erkeklerde okuma yazma oranı  %15 seviyesinde iken bu oran kadınlarda % 4  civarında bulunuyordu. Hatta Anadolu’nun bazı kırsal bölgelerine bakıldığında oran yüzdeye bile girmiyor binlerle ifade ediliyordu. İşte böyle bir tablodan bu günkü oranlara gelinmiştir.  Elbette bu yeterli değildir ve  bu oranı çoktan  yüzde yüze eriştirmeliydik, fakat yine de  80 senelik bir geçmişte bu oran asla küçük görülemez.  Bu başarıda en büyük pay hiç şüphesiz,  Türk toplumunu, Mustafa Kemal’in gösterdiği aydınlık hedeflere taşımada halkın önüne düşen  cumhuriyet öğretmenlerinindir. 1930’lardan başlayarak bu güne kadar her türlü mahrumiyet şartlarına göğüs gererek, her türlü fedakârlığı göze alarak yurdun en ücra köşelerindeki eli yüzü kirli, üstü başı perişan, ayakkabıları yırtık,  çoğu Türkçe bile bilmeyen  memleket çocuklarına hizmet için koşan öğretmenlerimize ne çok şey borçluyuz. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti dünya  devletleri içinde onurlu bir yere sahipse bu kesinlikle öğretmenlerin başarısıdır. Her türlü kalkınmanın temelinde onun alın teri, onun emeği vardır. Benzetenler ne güzel söylemişlerdir: Öğretmen etrafını aydınlatmak için  kendini eritip yok eden bir mum gibidir.

Şu hususu daha önce çok yazdım, bir kere daha tekrar etmek istiyorum:  Bu gün Türkiye’yi  çok rahatsız  eden terör  belasından kurtulmada da yine en büyük görev öğretmenlerimize düşmektedir. Terör bölgelerine yeteri kadar öğretmen göndermeyen yöneticilerimiz bu konuda  hatalıdır ve yanlış yapmaktadırlar. Bir an için düşünelim: Bu gün  Güneydoğu dağlarında eli silahlı dolaşan eşkıya, bundan 10-15 sene önce  yine aynı bölgedeki bir köy okulunda  belki de  23 Nisan, 29 Ekim şiirleri okuyordu. Fakat belki de her zaman ona doğru yolu gösterecek, vatan millet sevgisi aşılayacak  bir öğretmen bulamadığından yanlış adamların eline düştü ve dağa çıkarak devletinin milletinin düşmanları arasına girdi. Belki dağdakileri indirmede değil, fakat  dağa çıkmaya heveslenenleri bu yanlıştan döndürecek yegâne insan öğretmendir.  Bunun için hiç öğrenci sayısına bakmaksızın  söz konusu bölgelere her branştan öğretmen göndermeliyiz ve onların yeni nesilleri aydınlatmalarını, millete ve devlete faydalı insanlar olarak yetiştirmelerini beklemeliyiz. Öğretmenlere ödenecek maaş ve ücretlerden tasarruf etme düşüncesinden  bir an önce vaz geçmeliyiz. Unutmayalım ki, öğretmene  ve öğrenciye yani okula yapılan masraf devletin ve milletin geleceğine yapılmış yatırımdır. Bu  masraf, en isabetli, en doğru yatırımdır.

Son söz olarak : Bu gün Eğitim Fakültelerinin değişik bölümlerini bitirmiş yüzbinlerce öğretmen görev beklemektedir. Aynı şekilde  yurdumuzun çeşitli köşelerinde de yüzbinlerce çocuk, onlardan gelecek ışığa bakmaktadır. Lütfen bu çocukları daha fazla bekletmeyelim.  Hasret bitsin artık, çocuklarımız öğretmen ile buluşsun.

Tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü”nü  yürekten kutluyorum.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695163
Bugün :   115
Aktif :   115

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com