ÖĞRETMENLER GÖREV BEKLİYOR
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

ÖĞRETMENLER GÖREV BEKLİYOR

 

Prof. Dr. Durmuş Yılmaz

 

Aktütün karakoluna  3 Ekim tarihinde  yapılan terörist saldırı ve 17 askerimizin şehit olması bütün yurdu yasa boğdu. Herkesi derinden yaraladı. Bu feci olaydan  5 gün sonra Diyarbakır’da  polis servisine yapılan saldırı ve 5 görevlimizin  daha şehit olması da acımızı katladı. Fakat doğrusunu isterseniz benim aklım Aktütün’de , köy okulunda kaldı. Televizyonlardan gördüğüm kadarıyla okulun  kadrolu öğretmeni yok ve  ücretli veya vekil öğretmenle  yetkililer  bu çok önemli işi, eğitim işini idare ediyorlar.  Anlamak mümkün değil! Binlerce  öğretmenimiz yurdun neresi olursa olsun, hatta isterlerse yarım maaş versinler, yeter ki, görev versinler diye beklerken  Aktütün İlköğretim okulunda öğretmen yok!  Kaymakam Bey’in açıklaması da  çok ilginç: Haberciler, “Okul kapalı, kapısı kilitli…” diyorlar, kaymakam da  “Okulun kapalı olması ile binanın kilitli olması ayrı ayrı şeyler…Bir birine karıştırmayalım…”  türünden bir şeyler söylüyor. Ben hiçbir şey anlamadım bu açıklamadan. Yani bina kilitli fakat okul açık! Neyse bunu geçelim de  asıl Millî  Eğitim Bakanına soralım:  Binlerce öğretmen görev beklerken acaba Aktütün’de  neden öğretmen yok?  Acaba o köyde 5-6 tane öğretmen olsa,    her gün öğrencileri ile sınıfları doldursalar, hatta öğrencilerin velileri ile temas halinde olsalar,  köyün gençleri ile arkadaş olsalar, yalnızca  çocuklara değil,  okuma yazma bilmeyen  yaşlılara da  okuma yazma öğretseler ne olur? Böyle bir faaliyetin terörün önlenmesine de  faydası olmaz mı?  Daha önceki yazılarımızda yazdık, konuşmalarımızda söyledik: Bu gün dağda elinde silah askerlerimizi, polislerimizi hunharca  katledip şehit eden canavarlar, bir zamanlar o köylerde,  koşup oynuyorlardı. Belki de 23 Nisan’da şiirler okuyorlardı. Fakat bunun devamını sağlayamadık. Köylerimiz  ya hiç öğretmen göremediler, ya da politikacıların hışmına uğramış öğretmenler gördüler. Yani sürgün edilmiş öğretmenler gördüler.  Tutturmuşlar “Kadro yok…Para yok…”  Ya teröre harcanan paralar! Bir uçağın kalkması, bir bombanın atılması belki de yüzlerce öğretmenin alacağı paradan kat kat fazladır! Fakat bütün bunları bir kenara bırakalım ve soralım:  Bir tek askerin şehit düşmesini nasıl para ile  izah edebiliriz? Bu hesabı kim yapıyor Allahaşkına!

Diğer bir konu ve asıl önemli mesele de şudur: Terörü önlemek görevini neden sadece TSK’ya veriyoruz ?  Diğer kurumların  neden bir “Terörle Mücadele Programı “  yok? Önce kendimizden başlayalım:  Diyarbakır, Van, Urfa, Elazığ ve diğer şehirlerimizde bulunan üniversitelerin acaba terörle mücadele adına yaptıkları ne gibi çalışmalar var?  Yeni açılan  Şırnak, Hakkari, Bitlis, Siirt ve diğerleri, acaba böyle bir çalışma programları yaptılar mı, ya da böyle bir hazırlık içindeler mi? Hükümet cephesine gelince,  Milli Eğitim Bakanlığının, Tarım Bakanlığının, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, Enerji Bakanlığının, hatta, Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığının  neden bir “Terörle Mücadele Programı” yok?  Eğer biri çıkıp da “Var”  diyorsa bunu bize haber verin. Zira ona soracak sorularımız var!  Terörün etki alanı içinde bulunan tarım arazilerimizin verim durumu nedir? Bunların ne kadarı ekilip biçilebiliyor? Hayvancılık ne durumdadır? Hayvan sayımı yapılmış mıdır?  Hayvancılık geçim kaynağı olarak  ne kadar ailenin geçimini sağlayabiliyor?  Her gün top, tüfek  sesleri altında , ateş ve barut kokusu içinde yaşayan çocukların  bozulan  psikolojik dengeleri acaba nasıl tamir ve tedavi edilecek? O çocukları o ortamdan uzak tutmak gerekmez mi? Daha yüzlerce soru var aklımızda. Bir yetkili bulursak soracağız!

Sonuç:  Doğu, Batı demeden yurdumuzun her yerine daha fazla öğretmen göndermeliyiz. Öğretmene vereceğimiz maaş veya ücretten tasarruf edemeyiz, bu paradan kısıtlama yapamayız.  Öğretmen sadece çocuklara ders okutmayacaktır. O halkı aydınlatacak, Türkiye’nin geleceğini hazırlayacaktır.

Aktütün çocuklarını görünce bir kere daha  inandım ki,  öğretmenin görevi herkesten ve her şeyden daha önemlidir. Bu görevin önemini  herkes biliyor da galiba bir tek Milli Eğitim Bakanı bilmiyor! Ne diyelim: Vatan sağolsun! 

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695530
Bugün :   26
Aktif :   26

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com