BAYRAMLAR VE BİZ
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

BAYRAMLAR VE BİZ

Prof. Dr. Durmuş Yılmaz

Bir bayrama daha eriştik. Bunun için Tanrı’ya  şükürler olsun. Yaşantısını hak, hukuk, adalet, doğruluk, dürüstlük,  insan sevgisi…gibi  güzellikler üzerine kurmuş olan insanlar için yaşanarak tamamlanan her gün bir kazançtır. Zira tamam edilen her gün insanlara hizmetle geçmiş bir gündür ki, o ibadettir. Zira Tanrı, insanları ve tüm canlıları yaşasınlar diye yaratmıştır. Namık Kemal’in  şu mısrası bunu anlatır: “İnsan hayat için yaratılmıştır, memat (ölüm) için değil”. Yani insanların yaşaması Yüce Tanrı’nın muradıdır. İşte bundan dolayı insanları yaşatmak, yaşamaları için çalışmak Tanrı katında çok makbul bir ibadet olduğu gibi insanları öldürmek ya da hayatlarını zorlaştırmak aynı derecede  Tanrı’nın yasak ettiği davranış veya eylemlerdir. Bundan dolayıdır ki,   belki bütün din mensupları, fakat özellikle Müslümanlar, yılın her ayında ve bilhassa da Oruç ayında  her zamankinden daha fazla  fedakâr, yardımsever, iyilik düşkünü ( Diğergâm)  bir hal alırlar. Fakirler, düşkünler, çaresizler, çocuklar, öğrenciler ve ilim ehli bu ayda diğer aylardan daha fazla hatırlanır ve yardım, sevgi ve şefkat  görürler. Müslümanları öyle bir ruh hali kaplar ki, neredeyse bütün gününü Tanrı ile beraber geçirmek (İbadet ile meşgul olmak), elindeki her şeyi başkaları ile paylaşmak isterler. İşte bu hal üzere geçirilen 1 ay inanan insanlar için büyük bir kazanç değil midir? İnanan insanın öbür dünyaya götüreceği azığı bu kazançlar değil midir?  İnanıyor ve dua ediyoruz ki,  geçmiş zamanlardaki ibadetlerimize  bu ayın ibadetleri de ilave olsun ve   mahşer gününde  imdadımıza yetişsin.(Amin).

Arzu edilir ki, insanların Oruç ayındaki ruh halleri  bütün yıl boyunca devam etsin ve insanlar her zaman Yüce Peygamberin, “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” hadis-i şerifine uygun davranış içinde bulunsunlar, yaşantılarını bu istikamet üzere sürdürsünler. Zira fakir ve muhtaçlar  diğer  ay ve günlerde de aç veya yardıma muhtaçtırlar.  Şurası asla unutulmamalıdır: Bu ay, yardıma muhtaç insanları tanımamızı sağlamıştır. Artık onları tanıdık ve durumlarını öğrendik. Eğer, bu ay çıktıktan sonra onları gelecek seneye kadar unutursak korkulur ki, bu ayda yaptığımız yardım ve iyiliklerden beklediğimizi tam olarak elde edemeyebiliriz. O insanları içinde bulundukları durumdan kurtarmak için -imkanlarımız ölçüsünde- sürekli bir gayret içinde olmalıyız. Onlarla maddî ve manevî  bağımızı asla kesmemeliyiz. Hatta şöyle düşünmeliyiz:  Tanrı, bu muhtaç insanı benim cenneti kazanabilmem için karşıma çıkarmıştır. Bu benim için bir fırsattır. Bunu  iyi değerlendirmeli ve Tanrı’nın rızasını almalıyım…”.Bizim düşüncemize göre mü’min olan böyle düşünür. Yani meselenin takva yönü böyledir.  Mü’min, din kardeşinin derdiyle dertlenir, sevinci ile sevinir.  Bu hal, belli bir zamana münhasır değildir, her zaman için geçerlidir.

İnancımıza göre Tanrı’nın ayetleri arasında bir “Üstünlük sıralaması”  yoktur. Aynı şekilde  “Emir ve Yasaklar”  için de “Önemli veya Önemsiz”  olanı yoktur. O halde  Müslümanlar için bütün emir ve yasaklar aynı değerde bağlayıcıdır.  Yasaklardan sakınmakta ve Emirlere uymakta  aynı ölçüde titiz davranmalıyız. İçki, kumar, zinadan sakındığımız gibi, gıybet, iftira, kul hakkı, yetimleri korumak, fakirlere yardım etmek  gibi konularda da çok dikkatli olmalıyız.  Yine bütün bunları yaparken, “Riya ve Gösteriş”ten de mutlaka uzak durmalıyız.

Toplum içinde  bu bayramı ilk defa idrak eden 1 yaşına yeni girmiş bebekler olduğu gibi, belki 80. veya 90.  kere yaşamış insanlarımız da vardır.  Her devrin ve yaşın kendi güzelliği içinde  ve idraklerin alabildiği ölçüde bütün Müslümanlar bu nimetten istifade etmişlerdir.  Bu vesileyle bu mübarek Oruç Bayramı’nın,   inanan- inanmayan ayrımı yapmaksızın  bütün insanlara mutluluk ve esenlikler getirmesi dileğiyle  tüm okuyucularımızın  bayram

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695116
Bugün :   68
Aktif :   68

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com