“KIBRIS TÜRK DEVLETİ” Mi “ KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ” Mİ?
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

“KIBRIS TÜRK DEVLETİ”  Mi “ KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ” Mİ?

 Prof. Dr. Durmuş Yılmaz

 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 34. Yıldönümü anma  ve kutlama etkinliklerine katılmak için  yanında  Dışişleri Bakanı da olmak üzere Başbakan Erdoğan Kuzey Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.  Bir çok toplantıya katıldı, konuşmalar yaptı. 20 temmuz günü yaptığı konuşmada şu cümleleri özellikle dikkatimizi çekti: “…Bu gün dünyanın cezalandırdığı 2 ülke vardır…Bunlardan birisi  Kıbrıs Türk kesimi diğeri de  Filistin’dir... Fakat bunun sonunda umuyorum ki, Kıbrıs Türk Devleti kurulacaktır…”  Başbakan Kıbrıs’a uçmadan önce de Esenboğa havaalanında  düzenlediği basın toplantısında da bu ifadeyi kullanmıştı. KKTC  Cumhurbaşkanı M.A. Talat’ın  “Kıbrıs Türk Devleti Başkanı”  olarak bir çok toplantıya davet edildiğini  belirterek  “İşte bu Kıbrıs sorununda  nereye geldiğimizi gösteriyor”  mealinde de bir cümle söylemişti.  Kıbrıs sorununda nereye geldiğimizi bir an için bırakalım da  Başbakan’ın  yukarıdaki cümlesine  dikkat edelim: “Dünya  Kıbrıs Türk kesimi ve Filistin’i  cezalandırıyor”. Erdoğan bunu Başbakanlığının   6. Senesinde söylüyor. Çıkarılacak ilk sonuç, 6 seneden bu yana Kıbrıs’da  olumlu bir yol alınamadığıdır. Eğer öyle olmasaydı 6 sene sonra hâlâ “Dünya Kıbrıs Türklerini cezalandırıyor”, dememesi gerekirdi. 

 

 Bizim bu yazıda asıl üzerinde durmak istediğimiz husus daha başkadır. Başbakan bir müddetten beri ısrarla bir “Kıbrıs Türk Devleti”nden bahsediyor. Biz bu devleti anlamaya çalışıyoruz. Eğer bundan bağımsız ve egemen bir devlet kast ediliyorsa zaten şu anda orada egemen ve bağımsız bir  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır. Yok bu devletin yerine  Kıbrıs Türk Devleti adıyla başka bir devlet kurulmak isteniyorsa bu konu açıklanmalıdır.  Konuyu biraz daha iyi anlayabilmek için uluslararsı  literatüre baktık. Orada Kıbrıs Rum Kesimi AB  üyeliğine alınırken  ve daha sonra da bütün toplantı ve katılımlarda  “Cyprus Republic  (Kıbrıs Cumhuriyeti) olarak anılıyor. Kuzey Kıbrıs ‘tan ise  Turkish State of Cyprus (Kıbrıs Türk Eyaleti)  olarak bahsediliyor.  Eğer KKTC’yi tanımış olsalardı o zaman   Turkish Republic of Northern Cyprus diye anmaları gerekirdi. Galiba Başbakan’ın  Türk halkından gizlediği nokta burada. Şöyle ki, İngilizce’de  State  kelimesi hem devlet  hem de eyalet anlamlarına gelir. Mesela: United States of America (Amerika Birleşik Devletleri). Fakat çok iyi biliyoruz ki, Amerika, eyaletlerin birleşmesinden meydana gelmektedir, devletlerin değil. Vaşington bir eyalettir. Kaliforniya bir eyalettir. Ohaio, Teksas,  bir eyalettir.  Amerika bu şekilde 51 eyaletin birleşmesiyle meydana gelmiş bir devlettir. Eğer Kıbrıs’da yaşayan  Türkler ve Rumlar Amerikan eyaletleri gibi eşit statüde  olacaksa varsın olsun.  Fakat o zaman da 1960 Cumhuriyetine ne oldu diye sormek gerekmez mi? Türkiye  1974’de neden müdahale etmek zorunda kaldı? Eğer Kıbrıslı Rumlar Türklerle eşit olmayı kabul ediyorlarsa  60 cumhuriyetini neden yıktılar? Diğer taraftan  AB  Güney Kıbrıs’ı neden hâlâ  “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak kabul ediyor?  Bu sorular çoğaltılabilir, zaten yıllardan beri biz bu soruları soruyoruz. Cevap veren de yok.

Sonuç: “Kıbrıs Meselesi”  olarak  adlandırılan  durumun kaynağı Kıbrıs adasında Rumların Türklerle eşitliği kabul etmemeleri temeline dayanmaktadır. Başbakan Erdoğan 2002 seçim kampanyalarında Kıbrıs’ın Denktaş yönetimi yüzünden  çözümsüz (!)  kaldığını söyleyerek bu millî  meseleyi iç politikaya alet etmiştir. Fakat  iktidarında 6 seneyi doldurduğu halde şimdi dünyanın Kıbrıs Türklerini cezalandırdığını söylüyor ve hatta daha da acı olanı Kıbrıs Türkleri artık Filistinlilerle birlikte zikrediliyor. Bu bize açıkça gösteriyor ki, Kıbrıs da  değişen bir şey yok. O zaman artık işi daha fazla uzatmanın da âlemi yok. Orada bağımsız ve egemen bir devlet ( Eyalet değil) vardır: Kuzey Kıbrıs Türk Devleti.  İç politika mülahazalarını bir kenara bırakalım ve  bu kutlu devletimize sahip çıkalım. Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerinde de  Türk kanı vardır. Bu devletimiz de kanla kurulmuştur. Bu sene de kuruluşunun 25. yılıdır. İnşallah 15 Kasım tarihi geldiğinde  bu devletimizin 25. Kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutlarız.  Eğer Kıbrıs’da  bir eyalet olmak isteseydik barış harekâtına gerek yoktu. Rumlar zaten onu teklif ediyorlardı. Ecdada daha fazla saygısızlık etmeyelim.

 

 

 

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   124160
Bugün :   2
Aktif :   2


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695224
Bugün :   176
Aktif :   176

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com