SORUNUN ADINI DOĞRU KOYMAK
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

SORUNUN ADINI DOĞRU KOYMAK  

                                                          Prof. Dr. Durmuş Yılmaz

 Üniversitede başörtüsü-türban meselesiyle ilgili olarak dördüncü yazımı da yazıyorum. Doğrusunu isterseniz bu konuda yazı yazmaktan sıkıldım. Beşinci defa yazmamayı çok istiyorum. Fakat,  AKP ve MHP parti yöneticileri inanılmaz bir ısrarla bu meselede halkı yanıltmaya, başka bir ifadeyle, halka yanlış bilgi vermeye devam ediyorlar. Neler söylendiğini bir kere daha hatırlayalım:

 

“…Üniversitelerde başörtüsü-türban yasağı nedeniyle binlerce genç kızımız okuma hakkından mahrum kalmıştır….Binlerce genç kızımız, Türkiye’deki yasak yüzünden yurt dışına gitmişlerdir, milyonlarca dolarlık masraflar yapmışlardır….”

Bu iki cümle ve onun etrafında  geliştirilen söylemlerin hepsi yanlıştır, doğru değildir. Şimdi açıklayalım: Önce bu  sorun kimindir? İrdeleyelim. Başörtüsü sorunu üniversitede okuyan öğrencinin sorunu mudur yoksa üniversite dışındaki gençlerin sorunu mudur?  Cevabı gayet açıktır: Bu sorun üniversitede okuyan öğrencinin sorunudur.  Yani öğrenci sınava girmiş, üniversiteyi kazanmış, kaydını yaptırmış ve derslerine başlamıştır. Peki, Talep nedir? Çok az sayıda kız öğrenci derslere başlarını örterek girmek ve o şekilde  okumak istiyor. İşte olayın özü budur. Konuyu biraz daha açalım:  Üniversite birinci sınıfı ele alalım: 2007 yılında  ÖSS’ye 1.700.000 öğrenci girdi. Bunlardan yaklaşık 250 Bini 4 yıllık lisans  bölümlerini kazandı.( Açık Öğretim hariç).  Bu sayının yaklaşık %25’i  kız öğrencilerden oluşuyor. Onların içinde de ne kadarının başını örtmek istediği tam olarak bilinmemekle beraber  oranın %10-15 civarında olduğu tahmin ediliyor. Genel bir yaklaşımla bu sayının  10 Bin civarında olduğu söylense pek de yanlış olmaz.  Bu sayıyı bütün sınıflara teşmil edecek olursak sayının 30 Bin civarında kalacağı söylenebilir.  Şimdi düşünelim, üniversiteye girmek için 1 milyon 700 Bin civarında öğrenci  uğraş veriyor, bunların 1 Milyon 500 Bini dışarıda kalıyor, 250 Bin civarında öğrenci okuma hakkı elde edebiliyor. Başı örtülü olanın da açık olanın da ortak sorunları var: Barınma, yurt, burs, kredi, kitap ve diğer sorunlar bütün öğrencilerin hayatını zehir ediyor. Bütün bu zorluklara katlanarak okuyan ve fakültelerini bitiren öğrencilerin  ancak %10’u hayal ettiği bir iş bulabiliyor. Ülkemiz üniversiteli işsizler cenneti (!)  oldu.  İşte bu şartlar içinde  iktidar ve bir muhalefet partisi el ele vermişler,  bitirdikleri zaman zaten işsiz kalacak kız öğrencilerin üniversitelerini başörtüleri ile okumaları için ölümüne mücadele ediyorlar. Anayasa maddelerini değiştiriyorlar, kanunlar çıkarıyorlar vs. Başbakan bu uğurda idamı göze aldığını bile  söylüyor. “Beyaz çarşafla geziyoruz”  diye bir şeyler söylüyor.  Neymiş yaptıkları? Üniversitenin sorununu çözüyorlarmış!!!

                Söyledik, bir kere daha söyleyeceğiz: Başörtüsü sorunu üniversitede okuyan öğrencilerin  çok az bir bölümünü ilgilendiren bir sorundur. O da  hayatî  değildir. Yani öğrenciler başörtüsü yasağı nedeniyle  fakültelerini bırakıp gitmemişlerdir. Bina girişinde başlarını açmışlar, derslerine başları açık olarak girmişler ve girmektedirler. Zaten bitirdikleri zaman da –eğer istedikleri işi bulabilirlerse, yani memur olabilirlerse- başlarını açacaklardır. Öğrenciler başlarını açarak okumayı kabullendiklerine göre  politikacılara ne oluyor da başı açık  okuyan öğrencilerin  başlarını örttürmeye çalışıyorlar. Bunun bir tek izahı vardır:   Daha fazla dindar  görünerek daha fazla oy alabilmek!  Evet iş “Hasat” işidir. Bütün mesele buradan çıkıyor.

Son söz:  Üniversitelerde öğrencilerin arasına, öğretim üyelerinin arasına ve öğrencileri ile hocalarının  arasına nifak tohumları serpmişlerdir. Tüm üniversite mensuplarının akademik konsantrasyonu bozulmuştur. İdarecilerin işi iyice zorlaşmıştır. Üniversiteler  provokasyona ve dışarıdan müdahaleye tur.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1873774
Bugün :   120
Aktif :   120

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com