SİYASETTE YENİ DÖNEM
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

SİYASETTE YENİ DÖNEM

 

 

            23. Dönem  TBMM, oluşumuyla olduğu kadar faaliyetleriyle de çok tartışılacağa benziyor. 12 Eylül yöneticilerinin  siyasal hayatımıza  soktuğu  %10’luk seçim  barajı, bu gün asıl amacının dışına çıkmış ve bu yönüyle de işlevini kaybetmiş bir hüküm olarak önümüzde durmaktadır.  Bu şartın amacı,  dinî ya da başka düşüncelerle toplumda meydana gelen  cemaatleşmenin TBMM’ye yansımasını ve gerek  Meclis  çalışmalarında ve gerekse de hükümet oluşumu ya da çalışmalarında  millî  bütünlüğe zarar verecek  dayatmaların ortaya çıkmasını önlemekti. Bu gün gelinen noktada bu şartı ( %10’luk seçim barajı) değerlendirdiğimizde artık bu şartın delinmiş olduğunu ve PKK yandaşı 20’den fazla kişinin bağımsız aday formülü ile Meclis’e girmiş olduğunu görüyoruz.  Başkaca cemaatleşmeler de bundan sonraki seçimlerde bu yolu deneyerek kendi adamlarını Meclis’e gönderebileceklerdir. Artık bu yol açılmış ve  taraflarca başarılı olduğu da görülmüştür.  O halde yapılacak bir tek şey vardır: Seçim kanununda gereken değişikliği yapıp barajı tümüyle kaldırmak.

            22 Temmuz seçim sonuçları incelendiğinde şu ilginç tablo da karşımıza çıkmaktadır:

AKP                : %46 Oy         341 Milletvekilliği ( %62)

CHP                :%20.5 Oy       112 Milletvekilliği (%20)

MHP               :%14 Oy          71 Miletvekilliği (%13)

DTP

(Bağımsız)        :%5 Oy            22 Milletvekilliği (%4)

 

Yukarıdaki tablo incelendiğinde açıkça görülmektedir ki,  seçim barajı yalnızca AKP’nin işine yaramıştır. Diğer partiler hemen hemen aldıkları oy oranında milletvekilliği kazanırlarken  AKP  aldığı oy oranından  yaklaşık  %50 daha fazla milletvekilliği kazanmıştır. Yani aldığı oy kadar temsil edilebilseydi AKP muhtemelen 250  civarında bir sandalye kazanmış olacaktı. Bu sonuç onun tek başına iktidar olmasına yetmeyeceği için  daha uzlaşmacı bir tavır sergilemesi yolunu da açacaktı. Başka bir ifadeyle, bir çok kişinin düşüncesinde, irtica kaygısı uyandıran , AKP gibi   bir partinin, ya da DTP  gibi bölücülüğü siyasetlerinin esası yapmış bir parti veya grubun  yolunu kesmek için konulmuş bir kural tam aksine onlara yardım eder hale gelmiştir. 22. ve 23. dönem seçimlerinde AKP sayıca güçlü iktidarını  bu barajlı seçim kanununa borçludur.

Sonuç olarak  bu yeni dönemde ilk ele alınacak yasal düzenleme seçim kanunu olmalıdır ve ilk kaldırılacak maddesi de  %10’luk barajla ilgili hüküm olmalıdır.    

 

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695143
Bugün :   95
Aktif :   95

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com