AB`NİN 50.YILI
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN  ( AB)  50. YILI

                                                                                             Durmuş Yılmaz

             Avrupa Birliği  25 Mart 1957’de, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET)  adıyla,  Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg   devletleri arasında  yüksek seviyeli işbirliği amacıyla kurulmuştu.  6 devlet tarafından kurulan birliğin üye sayısı bu gün için 27’ye ulaşmıştır. Türkiye 1959 yılında  7. üye olmak için müracaat etmişse de aradan 48 yıl geçmesine rağmen  üye olmayı başaramamıştır. Başka bir ifadeyle Türkiye 48 yıldır “Bekleme Odası”nda  Avrupa’nın “Giriniz”  sesini beklemektedir.  Şimdi kurucu 6 ülkeden sonra  AB’nin genişleme sürecine bir bakalım ve hangi ülkenin ne zaman girdiğini görelim:

 

 

 

Kurucular:                                                    

1.Almanya

2.Fransa

3.İtalya

4.Belçika

5.Hollanda

6.Lüksemburg

Birinci Genişleme

 

 

(1 Ocak 1973)

7.İngiltere

8.İrlanda

9.Danimarka

İkinci Genişleme

 

 

(1 Ocak 1981)

10.Yunanistan

Üçüncü Genişleme

 

 

(1 Ocak 1985)

11.İspanya

12.Portekiz

 

 

 

 

 

 

Dördüncü Genişleme

 

 

(1 Ocak 1995)

14.Finlandiya

15.Avusturya

13.İsveç

Beşinci Genişleme

 

 

(1 Mayıs 2004)

16.Çek Cumhuriyeti

17.Slovakya

18.Slovenya

19.Estonya

20.Litvanya

21.Letonya

22.Macaristan

23.Polonya

24.Malta

25.Kıbrıs Cumhuriyeti

Altıncı Genişleme

 

 

(1 Ocak 2007)

26.Bulgaristan

27.Romanya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tablodan da görüldüğü gibi, Avrupa Birliği 25 Mart 1957 Roma Antlaşmasıyla kuruluşunu tamamladıktan sonra 1973 yılına kadar içine başka bir ülkeyi almamıştır. Fakat kuruluşundan 2 sene sonra, 1959 yılında ilk müracaat eden ülke de Türkiye’dir. İngiltere başta olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri Almanya ve Fransa’nın öncülük ettiği bu birliğe girmekte mütereddit davranmış buna rağmen Türkiye tereddüt göstermeyerek birliğe üye olmak için müracaat etmiştir.  Balkan ülkeleri ve Doğu Bloku olarak adlandırılan SSCB ülkeleri ise “Emperyalist”  ve “Halk Düşmanı”olarak gördükleri için zaten Avrupa’nın  yanında yer almayı değil, tam aksine onlarla savaşmayı amaçlamış ülkelerdi.  Avrupa da doğudan gelebilecek bir tehlikeye karşı endişeli bir bekleyiş içinde idi.

Fakat aradan tam 50 yıl geçti. Bu zaman içinde SSCB dağıldı. Varşova Paktı dağıldı. Avrupa’nın doğu ucundaki tehdit ve tehlike ortadan kalktı. Avrupa ülkeleri ve özellikle İngiltere ABD ile birlikte Ortadoğu’ya yerleşti. Zamanında doğu sınırlarını koruttukları Türkiye hâlâ bekleme odasında.

Türkiye AB  yöneticilerine açıkça şunu sormalıdır:  Btün objektif kriterleri yerine getirirsek Türkiye’yi tam üye yapacak mısınız? Yoksa halk oyuna baş vurup cevabı halkınızdan mı isteyeceksiniz? Busorunun cevabını ısrarla istemeliyiz. Tavrımızı da bu cevaba göre takınmalıyız. O zaman her şey daha açık olacak kimse kimseyi kandırmayacaktır.

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695225
Bugün :   177
Aktif :   177

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com