KENAN PAŞA VE “ABESLE İŞTİGAL”
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

KENAN PAŞA VE "ABESLE İŞTİGAL"

 

 

Durmuş Yılmaz

 

            Geçtiğimiz hafta 7. Cumhurbaşkanı  Kenan Evren'in  "Türkiye eyaletlere bölünebilir"  şeklindeki bir beyanatı  çok tartışma yarattı. DTP dışında  herkes bu açıklamanın bir çeşit "abesle iştigal"  olduğunu ifade ettiler. Kısaca açıklayalım:

            Eyalet sistemli devlet yapıları kuruluş aşamasındaki şartlardan kaynaklanır. Yani devlet kurulurken  olan iştir. 2 örnek gösterelim. 1. 1774 tarihinde  13 Amerikan eyaleti  bir kongrede bir araya gelerek "Birleşik bir Devlet"  kurmak iradesini ortaya koymuşlar ve böylece Amerika Birleşik Devletleri (ABD)   kurulmuştur. İngilizcesi United  States of America"dır. (U.S.A.). Aynı şekilde 1871 yılında  Kuzey Batı Avrupa'da  8 Eyalet (Krallık ve dükalıklar)  halinde yaşamakta olan Cermen halk (Almanlar) Otto Von Bismarc'ın girişimleri sonucu bir Federal Devlet çatısı altında  birleşmeye karar verirler ve böylece Almanya Federal Devleti ortaya çıkar.  Bu devletler  bu gün de  eyaletler halinde idare edilmektedirler. Zira devletlerin kuruluş iradesi bu yöndedir. Böyle kurulmuştur böyle devam etektedirler.

            Türkiye'ye gelince: Türkiye Cumhuriyeti İstiklâl Savaşından sonra  Tek Merkezli (Üniter)  olarak kurulmuştur. Bu yapı devletin 3 temel direğinden biridir. Diğerleri de Misak-ı Millî sınırı ve Laik Hukuk sistemidir. Onun için Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi ve milletiyle bölünmez  Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bayrağı, Millî Marşı (İstiklâl Marşı), Başkenti ve Resmî  dili tektir. Bunlar değişmez ve değiştirilemez niteliklerdir. Yani bu dosya kapanmıştır. Yeniden açılamaz ve yeniden tartışılamaz.

Kenan Evren'in  söylediği sözler, hiçbir dönemde devletin resmi görüşü ve arzusu olmamıştır. Olsa olsa yöneticilerin - özel ortamlarda-  fikir jimnastiği türünden  geliştirdiği bir çeşit zihinsel med-cezirlerdir. Zira, bırakın Türkiye'yi eyaletlere ayırmayı, bunu teklif etmek ya da  toplum önünde  dile getirmek bile Anayasa'nın 3. maddesine aykırıdır.

            Türkiye'de bu tür tartışmalar halk arasında  söylenen,  "bir deli bir kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz"  türünden  bir olaydır. Kenan Paşa'nın açıklaması tam da buna benziyor.  Hiçbir faydalı sonucu çıkmayacak olan bu tartışma, maalesef mesaimizi ve enerjimizi israf etmiştir. Nedenine gelince:

1.Türkiye yeni bir rejim arayışı içinde değildir.

2.Türkiye yeni bir yapı arayışı içinde değildir.

3.Türkiye yeni bir Hukuk Sistemi arayışı içinde değildir.

4.Türkiye yeni bir Yönetim Modeli arayışı içinde değildir.

5. Türkiye sınırlarını yeniden belirlemek  arayışı içinde değildir.

 

            Türkiye, hedefini 1923'de belirlemiştir Devlet sistemini, Hukuk sistemini, Yönetim modelini, Halk  ve Millet anlayışını kısacası her şey belirlenmiş ve yerine konmuştur. Bundan sonra artık yapmamız gereken o hedefe erişmek için çalışmaktır. Eğitimde, sağlıkta, alt yapıda,  iç ve dış güvenlikte, ilim ve teknolojide, yer altı ve üstü kaynakların değerlendirilmesinde, sosyal güvenlik sisteminin oturmasında, kısaca, ülkemizin, devletimizin ve milletimizin müreffeh, mamur, ve mutlu olması için yapılması gerekenleri yapmaktır. Düşünce açıklayacak olanlar bu alanlarda eğer varsa, fikir, düşünce ve birikimlerini ortaya koymalıdırlar. Gerisi boş laf, yani lâf-ı güzaftır. Şunu da  bilelim: Eğer bu düşünce ve teklifler, Güneydoğu'nun kalkınması için  ortaya atılıyorsa,  bir kere düşünelim: Türkiye Cumhuriyeti'nin bulamadığı doktoru, Diyarbakır eyaleti (!) nerden bulacak? Türkiye Cumhuriyetinin yapamadığı yolu  Diyarbakır eyaleti nasıl yapacak? Türkiye Cumhuriyeti'nin bulamadığı parayı Diyarbakır eyaleti nereden bulacak?  

            Zihinlerimizi zorlasak bile tartışmanın iyi niyetle ortaya atılmış olduğu sonucuna varamıyoruz.

           

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695146
Bugün :   98
Aktif :   98

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com