AVRUPA NE İSTİYOR?
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 
AVRUPA NE İSTİYOR?

    Türkiye AB yolunda (AB'nin çizdiği yolda) hızla ilerliyor. Herkes yolun sonunda Avrupa Birliği ülkelerinin bu gün sahip olduğu hayat şartlarına ve standartlarına kavuşacağımızı düşünüyor. Nedir bu şartlar? Fert başına 20 Bin Dolar yıllık gelir, herkese sosyal güvence, alt yapı, eğitim, sağlık hizmetleri vs. Evet biz bunları istiyoruz ve bunun için AB'ye girmeye can atıyoruz. Yöneticilerimiz şöyle düşünüyor: Hiç itiraz etmeyelim, AB ne isterse yapalım ve bir an önce bu yüksek hayat seviyesini yakalayalım. Peki Avrupa ne istiyor? Ya da acaba Avrupa da Türkiye gibi düşünüyor ve Türk insanının bir an önce yukarıda kısaca belirttiğimiz yüksek hayat seviyesine erişmesini mi istiyor yoksa başka bir şey mi istiyor?
    Hükümet yetkililerinin neredeyse bayram havasına soktukları 17 Aralık 2004 tarihinde ( AB Müzakereler için bize tarih vermişti) neyi kabul ettiklerini ya da neyin altına imza attıklarını acaba tam olarak biliyor muyuz? Binlerce sayfadan oluşan o belgelerin bir paragrafını İngilizce ve Türkçe olarak sunuyorum. AB'nin neyin peşinde olduğu her halde daha güzel anlaşılacaktır.

İşte o paragraf:

A key issue in the region is access to water for development and irrigation. Water in the middle east will increasingly become a strategic issue in the years to come, and with Turkey's accession one could expect international menagement of water resources and infrastructures ( dams and irrigation schemas in the Euphrates and Tigris river basins crossborder water cooperation between İsrail and its neigbouring countries) to become a major issue fot the E.U.

Bölgede temel bir sorun, kalkınma ve sulama için suya ulaşım meselesidir. Gelecek yıllarda su, Ortadoğu'da giderek artan ölçüde stratejik sorun haline gelecektir ve Türkiye'nin üyeliği ile birlikte su kaynaklarının uluslar arası yönetime sokulması beklenebilir. ( Fırat ve Dicle nehirleri havzasındaki barajlar, sulama sistemleri, İsrail ve komşuları ile sınır ötesi su işbirliği). Bu A.B. için önemli bir sorun haline gelebilir.
   

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695164
Bugün :   116
Aktif :   116

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com