KIBRIS’TA MEÇHUL SONA DOĞRU
< - Geri Dön Eklenen Yorumlar Yorum Ekle 

    Kıbrıs meselesinde yeni bir dönem başlamak üzere. 24 Nisan'da EVET de çıksa HAYIR da çıksa pek çok şey değişecek. Hatta şöyle de denebilir: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. EVET çıkarsa Sayın Denktaş; HAYIR çıkarsa Sayın Erdoğan bir tür sarsıntı geçirecekler. Rumların tavrı bizim için önemli değildir. Biz bütün analizlerimizi Türk penceresinden bakarak yapıyoruz ve üzülerek söyleyelim ki, tarihin tekerrür ettiğini görüyoruz. Türklerin cephede kazandığını masada kaybetmekte olduğunu görüyoruz.
   Bilmem hatırlatmaya gerek var mıdır, ama, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 20 Temmuz 1974'de başlayıp 15 Ağustos 1974'de biten bir savaşın sonucudur. Galiba kamuoyu kolay kazanıldığını düşündüğü bu savaşı fazla ciddiye almıyor! Türk ordusu Kıbrıs'a çıktığında karşısında daha güçlü bir Yunan ordusu bulsaydı, Yunanlılar Ege cephesinden de saldırsa ve daha kanlı bir savaş yaşasaydık, binlerle değil de on binlerle veya yüz binlerle ifade edilen şehitler verseydik her halde o zaman kazandığımızı bu kadar cömertçe harcayamazdık! Neyse sona yaklaştık. Gelecek hafta yazımızı inşallah yeni durum üzerine yazarız. Biz bu gün yazımızı bir hikaye ile bitirelim istedik. Hani edebiyatta bir tür vardır. Fabl denir. Üstatları arasında Hintli Beydaba , Mevlana ve Fransız yazar La Fontaine meşhurdur. Bu hikaye halkımız içinde özellikle yetişkinler tarafından bilinir, biz gençlere anlatmak istiyoruz. Bu hikayenin adı Fransızca'dan çevirisiyle "Kurt ve 3 Öküz"dür. (Le Loup et Trois Boeufs). Halk arasında "Ala Öküzün Hikayesi" olarak da anlatılır. Değişik versiyonları vardır. Ana fikri aynıdır. Hikaye şöyledir:
   Birisi ala ( Kırmızı- beyaz veya siyah- beyaz renkli), diğerleri sarı ve siyah 3 öküz sahiplerinin elinden kaçarak dağlar arasında otlak ve sulak bir vadi içinde kendilerine güzel bir yer bulurlar. Artık ne çifte koşulmak vardır, ne araba çekmek! Hür ve bağımsız bir hayat yaşayacaklar. Bir müddet sonra bir kurt peyda olur. O da öküzlere katılır hatta arkadaş olurlar. Fakat kurdun gözü öküzlerdedir. Acaba ne yapsa da bunları biri birinden ayırsa. Zira, üç öküzü yenmek mümkün olmayacak. Bir gün siyah öküzün yanına yaklaşır ve ona şöyle der:
Bak arkadaş, biz hepimiz burada özgür bir hayat yaşıyoruz. İnsanlardan çok uzaktayız. Bizi bulmaları imkansız. Fakat bir düşünsene, şu karşı dağa bir avcı gelse ve etrafı gözden geçirmeye başlasa, bu tarafa baktığı zaman şu ala öküz gözüne çarpmaz mı? Çünkü bu renkli, nereden baksalar bunu görürler, sonra bu tarafa gelirler bizi de görürüler. Beni öldürürler sizleri alıp götürürler. Ya çifte koşarlar ya da kasaba verirler. Siz bir kenara çekilin ve bu ala öküzü bana verin. Ben bunu yiyeyim. Ondan sonra bizim için artık hiçbir tehlike söz konusu olamaz.
Bu düşünce siyah öküzün aklına yatar. Teklifi sarı öküzle tartışır ve kabul ederler. Kurt, ala öküzü yer. Şimdi kaldılar 2 öküz.
   Aradan aylar geçer, bir gün kurt yine yaklaşır. Bu defa da aynı gerekçelerle sarı öküzü ister. Hatta der ki, "Bunun rengi sarı. Güneş vurdu mu parlar, çok uzaklardan bile görülür. Bu bizim için çok tehlikeli". Siyah öküzün aklı yatar. Onu da yalnız bırakır ve kurt yer.
   Aradan biraz daha zaman geçer. Artık kurdun neşesi de gücü de yerindedir. İki öküzü yiyerek iyice güçlenmiştir. Karşısında da siyah öküz artık yalnızdır. Arkadaşları da yoktur. Kurt ilk dişi attığında aklı başına gelir ve öfkeyle "hani seninle anlaşma yapmıştık, neden böyle hainlik ediyorsun" diye sorar. Kurdun cevabı açıktır: "Senin gibi ahmaklar olmasaydı bizim neslimiz açlıktan yok olurdu. Sen ilk ala öküzü verdiğin gün kaybettin". Siyah öküz de kurdun midesindeki yerini alır.
    Hikayenin verdiği dersi tekrar etmeye gerek yoktur. Fakat, "Biz nerede hata yaptık acaba" diye düşünsek iyi olur!

< - Geri Dön

ÖZ GEÇMİŞ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
DİĞER BAĞLANTILAR
ANASAYFA
Vefat ve Teşekkür
GERİ DÖN
Ziyaretçiler
Toplam :   1695251
Bugün :   203
Aktif :   203

Örnek Köy


Anasayfa | Makalelerim | Kitaplarım | Güncel | Anketler | Yazılarım | Tartışalım | İletişim | Ziyaretçi Defteri | Öz Geçmiş

Web Tasarım: www.linearyazilim.com